Football ResultsWednesday, 1st March 2017
AFC: Champions League Group Stage
FT
Eastern Salon (HKG)
1 - 1
Kawasaki Frontale (JPN)
FT
Gamba Osaka (JPN)
1 - 4
Jeju United (KOR)
FT
Jiangsu Sainty
2 - 1
Adelaide United (AUS)
FT
Suwon Bluewings (KOR)
2 - 2
Guangzhou Evergrande (CHN)
Brazil: FA Cup 2nd Round
PEN
ABC
4 - 1
Gremio Osasco Audax
PEN
Avai
2 - 3
Luverdense
FT
Gurupi
2 - 0
Rio Branco
FT
Joinville
1 - 0
Joinville
FT
PSTC Procopense
2 - 4
Sao Paulo
FT
Sampaio Correa
2 - 0
Sampaio Correa
FT
Sinop
1 - 3
Fluminense
Brazil: State Football Leagues Paranaense
FT
Atletico Paranaense
2 - 0
Coritiba
Brazil: State Football Leagues Pernambucano Relegation Group
FT
America PE
1 - 2
Flamengo Arcoverde
FT
Atletico PE
0 - 1
Afogados
FT
Vitoria PE
0 - 1
Serra Talhada
Bulgaria: First PFL
FT
Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
0 - 1
Montana
FT
Neftochimic Burgas
1 - 1
Ludogorets
FT
Pirin Blagoevgrad
1 - 0
Lokomotiv Plovdiv
CONCACAF: Champions League Quarter Final
FT
Pachuca (MEX)
4 - 0
Deportivo Saprissa (CRC)
CONMEBOL: Copa Sudamericana Stage 1
FT
Deportivo Anzoategui (VEN)
3 - 0
Huracan (ARG)
FT
Deportivo Cali (COL)
1 - 0
Sportivo Luqueno (PAR)
FT
LDU Quito (ECU)
2 - 2
Defensor Sporting (URU)
FT
Nacional Potosi (BOL)
3 - 1
Sport Huancayo (PER)
CONMEBOL: South American U17 Championship First Stage
FT
Chile (U17)
1 - 1
Uruguay (U17)
FT
Colombia (U17)
2 - 3
Bolivia (U17)
Cameroon: Division 1
FT
Cotonsport
0 - 0
Bamboutos
FT
Cotonsport
2 - 0
Apejes
FT
Dragon de Yaounde
1 - 0
Colombe
FT
Les Astres
0 - 2
Eding Sport
FT
Lion Blesse
0 - 0
Canon Yaounde
FT
New Star
0 - 1
UMS de Loum
FT
Racing de Bafoussam
0 - 0
New Star
FT
Union Douala
1 - 0
Aigle Royal
FT
Young Sports Academy
0 - 1
Unisport Bafang
Colombia: Primera A Apertura
FT
Cortulua
0 - 0
Bucaramanga
FT
Millonarios
1 - 0
La Equidad
FT
Patriotas
0 - 1
Independiente Medellin
FT
Tigres
1 - 1
Santa Fe
Colombia: Primera B Apertura Division 2
FT
Barranquilla
3 - 1
Bogota FC
Croatia: FA Cup Semi Final
FT
Dinamo Zagreb
6 - 0
RNK Split
FT
Rijeka
3 - 1
NK Osijek
Czech Republic: FA Cup 4th Round
FT
Taborsko
1 - 3
Slovan Liberec
Denmark: FA Cup 4th Round
FT
B93 Copenhagen
0 - 3
FC Copenhagen
Egypt: FA Cup Round of 16
FT
Al Ahly Cairo
2 - 1
El Dakhleya
El Salvador: Primera Division Clausura
FT
UES
2 - 3
Santa Tecla
England: National League North
FT
Darlington 1883
3 - 1
Altrincham
England: National League South
FT
Whitehawk
1 - 4
Hemel Hempstead Town
England: FA Cup 5th Round
FT
Manchester City
5 - 1
Huddersfield Town
England: Football League Trophy Semi Final
FT
Luton Town
2 - 3
Oxford United
FYR Macedonia: FA Cup Semi Final
FT
Bregalnica Stip
2 - 2
Pelister
FT
Vardar Skopje
1 - 3
Shkendija
Finland: FA Cup Group Stage
FT
HJK Helsinki
4 - 0
HIFK
FT
Mariehamn
1 - 0
FC Inter Turku
FT
RoPS
1 - 1
PS Kemi
FT
SJK
0 - 3
VPS
France: Ligue 1
FT
Bastia
2 - 2
Nantes
France: FA Cup Round of 16
PEN
Avranches
6 - 5
Strasbourg
AET
Marseille
3 - 4
Monaco
FT
Niort
0 - 2
Paris St Germain
FT
Quevilly
1 - 2
Guingamp
Friendly: Club
FT
Cultural Leonesa
0 - 1
Valladolid
Germany: Regional League North
FT
Eintracht Braunschweig II
1 - 2
Oldenburg
FT
St Pauli II
1 - 1
06 Hildesheim
Germany: FA Cup Quarter Final
FT
Bayern Munich
3 - 0
Schalke 04
FT
Hamburg
1 - 2
Borussia Monchengladbach
Ghana: Division 1
FT
All Stars
1 - 1
Elmina Sharks
Greece: FA Cup Quarter Final
FT
AEK Athens
3 - 0
Platanias
FT
Asteras Tripolis
0 - 1
Panathinaikos
Guatemala: Liga Nacional Clausura
FT
Deportivo Carcha
2 - 0
Xelaju
Honduras: Liga Nacional Clausura
FT
CD Marathon
3 - 1
Juticalpa
FT
CD Real Sociedad
2 - 0
Vida
Hungary: FA Cup Round of 16
FT
Budafoki LC
2 - 0
Erdi VSE
FT
Budapest Honved
0 - 2
Ferencvaros
FT
Diosgyori
2 - 0
Cegledi
FT
Gyirmot
1 - 1
Mezokovesd-Zsory
FT
Soproni VSE
2 - 0
Csakvar
FT
Szolnoki Mav
3 - 0
Szentlorinc SE
FT
Ujpest
2 - 0
Zalaegerszegi
International Tournaments: Algarve Cup (Women) Group Stage
FT
Australia (W)
0 - 1
Sweden (W)
FT
Denmark (W)
0 - 1
Canada (W)
FT
Japan (W)
1 - 2
Spain (W)
FT
Netherlands (W)
1 - 0
China (W)
FT
Norway (W)
1 - 1
Iceland (W)
FT
Portugal (W)
0 - 1
Russia (W)
International Tournaments: Istria Cup (women) Group Stage
FT
Chinese Taipei (W)
1 - 5
Slovenia (W)
FT
Croatia (W)
3 - 0
Hungary (W)
FT
France (W)
0 - 2
Bosnia & Herzegovina (W)
FT
Slovakia (W)
0 - 0
Northern Ireland (W)
International Tournaments: Alanya Goldcity Cup (women)
FT
Kosovo (W)
0 - 5
Poland (W)
FT
Turkey (W)
1 - 3
Romania (W)
International Tournaments: Cyprus Cup (Women) Group Stage
FT
Belgium (W)
2 - 2
Switzerland (W)
FT
Czech Republic (W)
0 - 2
Republic of Ireland (W)
FT
Hungary (W)
0 - 2
Wales (W)
FT
New Zealand (W)
2 - 3
Scotland (W)
FT
North Korea (W)
3 - 0
Italy (W)
FT
South Korea (W)
0 - 0
Austria (W)
International Tournaments: Shebelieves Cup
FT
England (W)
1 - 2
France (W)
Iran: Azadegan League
FT
Kheybar Khorramabad
1 - 0
Naft Masjed Soleyman
FT
Malavan
1 - 0
Fajr Sepasi
Israel: State Cup Quarter Final
FT
Hapoel Ramat Gan
2 - 1
Hapoel Haifa
FT
Ironi Kiryat Shmona
1 - 0
Beitar Jerusalem
FT
Maccabi Tel Aviv
2 - 1
Maccabi Petah Tikva
Italy: FA Cup Semi Final
FT
Lazio
2 - 0
Roma
Italy: Lega Pro Cup Semi Final
FT
Matera
1 - 0
Ancona
Kuwait: Premier League
FT
Al Sahel
1 - 5
Al Nasr
FT
Al Tadhamon
1 - 4
Al Jahra
FT
Khaitan
1 - 1
Al Shabab Al Ahmadi
Malaysia: Super League
FT
PBDKT T-Team
0 - 0
Felda United
FT
Penang
1 - 1
Melaka United
FT
Perak
2 - 4
Kelantan
FT
Selangor
1 - 1
Kedah
Mexico: Copa MX Clausura Group Stage
FT
Chiapas
3 - 2
Potros UAEM
FT
Club Queretaro
3 - 0
Alebrijes de Oaxaca
FT
Club Tijuana
2 - 1
Cimarrones
FT
Monarcas
2 - 3
Leon
FT
Monterrey
2 - 1
Juarez
FT
Venados
1 - 1
Atlante
Moldova: Division 1
FT
Dinamo-Auto Tiraspol
0 - 4
Milsami Orhei
FT
Saxan
3 - 0
Zimbru Chisinau
FT
Ungheni
1 - 2
Dacia Chisinau
Morocco: Botola Pro
FT
FAR Rabat
2 - 1
FUS Rabat
FT
Kasba Tadla
1 - 1
Ittihad Tanger
Morocco: Elite 2
FT
Maghreb Fes
0 - 0
US Temara
Netherlands: FA Cup Semi Final
FT
Sparta Rotterdam
1 - 2
Vitesse Arnhem
Oman: Pro League
FT
Al Nasr Salalah
0 - 4
Al Suwaiq
FT
Al Oruba
4 - 3
Al Nahda Club
FT
Jaalan Club
2 - 1
Sohar
FT
Saham
3 - 1
Oman Club
Poland: FA Cup Semi Final
FT
Lech Poznan
3 - 0
Pogon Szczecin
Portugal: FA Cup Semi Final
FT
Guimaraes
2 - 0
Chaves
Romania: League Cup Semi Final
FT
Steaua Bucuresti
1 - 3
Dinamo Bucuresti
Russia: FA Cup Quarter Final
FT
FC UFA
1 - 0
Anzhi
FT
Lokomotiv Moscow
1 - 0
Tosno
FT
Rubin Kazan
1 - 0
Sibir
Scotland: Premiership
FT
Dundee
0 - 1
Partick
FT
Heart of Midlothian
0 - 1
Ross County
FT
Inverness CT
0 - 4
Celtic
FT
Rangers
3 - 2
St Johnstone
Scotland: Championship
FT
St Mirren
2 - 0
Hibernian
Serbia: Superliga
FT
Metalac GM
3 - 1
Radnik Surdulica
Slovakia: Division 1
FT
Zemplin Michalovce
1 - 3
Ruzomberok
South Africa: Premier Soccer League
FT
Mamelodi Sundowns
0 - 0
Chippa United
Spain: Primera Division
FT
Barcelona
6 - 1
Sporting Gijon
FT
Celta Vigo
2 - 2
Espanyol
FT
Granada
2 - 1
Alaves
FT
Osasuna
1 - 4
Villarreal
FT
Real Madrid
3 - 3
Las Palmas
Switzerland: Challenge League
FT
Schaffhausen
3 - 0
Wil 1900
Switzerland: FA Cup Quarter Final
FT
Aarau
3 - 5
Luzern
PEN
Young Boys
3 - 5
Winterthur
Tunisia: Ligue 1 Championship Group
FT
Ben Guerdane
0 - 1
ES Metlaoui
FT
CS Sfaxien
3 - 2
Etoile du Sahel
FT
Esperance ST
2 - 1
Club Africain
Turkey: TFF 2 Lig Red Group
FT
Tuzlaspor
1 - 0
Gumushanespor
Turkey: FA Cup Quarter Final
FT
Istanbul Basaksehir
1 - 1
Akhisar Belediye
FT
Sivasspor
0 - 0
Konyaspor