Football ResultsFriday, 5th May 2017
Albania: Superliga
FT
Partizani Tirana
1 - 1
Kukesi
Angola: Division 1
FT
Progresso Associacao
4 - 0
Onze Bravos
Argentina: Primera B Nacional
FT
Almagro
0 - 0
Los Andes
FT
Ferro Carril Oeste
4 - 0
Gimnasia Jujuy
Argentina: Primera B Metropolitana
FT
Defensores de Belgrano
0 - 2
Deportivo Riestra
FT
San Telmo
0 - 1
Estudiantes BA
Australia: NPL Victoria
FT
Bentleigh Greens
0 - 0
South Melbourne
FT
Melbourne Knights
1 - 1
North Geelong
FT
Pascoe Vale
2 - 4
Oakleigh Cannons
Austria: Erste Liga
FT
Austria Lustenau
2 - 1
Wacker Innsbruck
FT
BW Linz
0 - 0
FAC Team Fur Wien
FT
KSV Superfund
0 - 3
Liefering
FT
Wattens
2 - 0
LASK Linz
FT
Wiener Neustadt
3 - 1
Horn
Austria: Regional League East
FT
Amstetten
2 - 0
Ritzing
FT
Ebreichsdorf
1 - 2
Admira Wacker II
FT
Neusiedl am See
1 - 4
First Vienna 1894
FT
Traiskirchen
1 - 1
Parndorf
FT
Wiener Sportklub
1 - 1
Schwechat
Austria: Regional League Central
FT
ATSV Wolfsberg
2 - 2
Pottinger Grieskirchen
FT
Allerheiligen
0 - 0
Union Gurten
FT
Austria Klagenfurt
3 - 1
Hartberg
FT
Gleisdorf 09
2 - 1
Lafnitz
FT
Stadl-Paura
5 - 0
Union St Florian
Austria: Regional League West
FT
Grodig
3 - 0
Seekirchen
Azerbaijan: FA Cup Final
FT
Qarabag
2 - 0
Qabala
Belarus: Division 1
FT
Isloch Minsk
3 - 1
Dinamo Brest
FT
Vitebsk
0 - 0
Gorodeya
Belgium: Division 1A Championship Play Off
FT
Charleroi
1 - 3
Club Brugge
Belgium: Super League Women
FT
Genk (W)
1 - 0
Leuven (W)
FT
Heist (W)
0 - 2
Gent (W)
FT
Tienen (W)
0 - 17
Standard Liege (W)
Bosnia and Herzegovina: Premier League
FT
Sarajevo
1 - 0
Sloboda Tuzla
Bulgaria: First PFL
FT
Lokomotiv Plovdiv
0 - 3
Ludogorets
FT
Slavia Sofia
1 - 0
Montana
FT
Vereya Stara Zagora
3 - 1
Botev Plovdiv
Bulgaria: 3rd Amateur Football League Southeast 3 AFL
FT
Borislav Parvomay
2 - 2
Uragan Boyadzhik
FT
Dimitrovgrad
1 - 2
Karnobat
FT
Zagorets Nova Zagora
3 - 0
Elhovo
CONMEBOL: Copa Libertadores Group Stage
FT
Godoy Cruz (ARG)
1 - 1
Libertad (PAR)
FT
Santos (BRA)
3 - 2
Santa Fe (COL)
FT
Zamora (VEN)
1 - 3
Club Guarani (PAR)
Chile: Primera Division Clausura
FT
Universidad de Chile
4 - 0
Cobresal
FT
Universidad de Concepcion
0 - 0
Union Espanola
China: Super League
FT
Guangzhou Evergrande
3 - 2
Shanghai Shenhua
FT
Jiangsu Suning
1 - 1
Yanbian Funde
Congo DR: Play Off Championship
FT
Motema Pembe
1 - 1
Don Bosco
Czech Republic: Division 1
FT
Dukla Praha
3 - 1
Pribram
Czech Republic: Division 2
FT
Usti Nad Labem
3 - 1
Viktoria Zizkov
Denmark: Superligaen
FT
Nordsjaelland
1 - 1
FC Copenhagen
Ecuador: Division 1 Stage 1
FT
Independiente del Valle
2 - 0
Fuerza Amarilla
England: Premier League
FT
West Ham United
1 - 0
Tottenham Hotspur
England: Premier League 2 Division 1
FT
Derby County (U23)
2 - 1
Chelsea (U23)
FT
Manchester City (U23)
4 - 2
Southampton (U23)
Estonia: Meistriliiga
FT
Flora Tallinn
7 - 0
Tulevik Viljandi
FT
Parnu Linnameeskond
1 - 2
Levadia Tallinn
FT
Sillamae Kalev
1 - 1
Trans Narva
Finland: Kakkonen Group B
FT
Salpa
4 - 2
NuPS
Finland: Kakkonen Group C
FT
KuFu 98
0 - 3
AC Kajaani
France: Ligue 1
FT
St Etienne
2 - 2
Bordeaux
France: Ligue 2
FT
Auxerre
2 - 3
Troyes
FT
Clermont Foot
2 - 3
Bourg-en-Bresse 01
FT
Laval
1 - 3
Tours
FT
Le Havre
0 - 0
Niort
FT
Reims
0 - 2
Orleans
FT
Sochaux
1 - 2
Amiens
FT
Valenciennes
0 - 0
Red Star 93
France: Championnat National
FT
Avranches
0 - 2
Creteil
FT
Beziers
2 - 1
Quevilly
FT
Chambly Thelle
2 - 1
Lyon Duchere
FT
Chateauroux
1 - 0
Pau
FT
Dunkerque
2 - 1
Les Herbiers
FT
Epinal
2 - 0
Concarneau
FT
Paris FC
1 - 0
Belfort
Friendly: Club
FT
Asteras Tripolis
1 - 2
Atromitos Athinon
FT
Xanthi
3 - 2
Panserraikos
Georgia: Umaglesi Liga
FT
Dila Gori
2 - 0
Chikhura Sachkhere
FT
Dinamo Batumi
1 - 2
Lokomotivi Tbilisi
FT
Kolkheti Poti
0 - 3
Dinamo Tbilisi
FT
Torpedo Kutaisi
0 - 0
Saburtalo
Germany: Bundesliga
FT
Koln
4 - 3
Werder Bremen
Germany: 2. Bundesliga
FT
Dynamo Dresden
1 - 2
1860 Munich
FT
Heidenheim
0 - 2
Hannover 96
FT
Kaiserslautern
1 - 2
St Pauli
Germany: 3. Liga
FT
Rot-Weiss Erfurt
1 - 4
Jahn Regensburg
FT
Werder Bremen II
1 - 1
Hallescher
Germany: Regional League North
FT
Weiche Flensburg
1 - 0
St Pauli II
Germany: Regional League Northeast
FT
Leipzig II
0 - 1
Union Furstenwalde
FT
Lokomotive Leipzig
3 - 1
Neustrelitz
Germany: Regional League West
FT
Rot-Weiss Oberhausen
1 - 1
Fortuna Dusseldorf II
FT
Wattenscheid 09
0 - 0
Rot-Weiss Essen
Germany: Regional League Southwest
FT
Astoria Walldorf
2 - 0
Steinbach
FT
Eintracht Trier
0 - 0
1899 Hoffenheim II
FT
Kickers Offenbach
2 - 0
Koblenz
FT
Pirmasens
0 - 1
Kaiserslautern II
FT
Wormatia Worms
1 - 0
Hessen Kassel
Germany: Regional League Bavaria
FT
1860 Rosenheim
3 - 0
Seligenporten
FT
Augsburg II
2 - 0
Bayern Hof
FT
Bayern Munich II
6 - 2
Schalding-Heining
FT
Ingolstadt 04 II
2 - 2
Unterhaching
FT
Memmingen
2 - 1
Nurnberg II
Iceland: 1. Deild
FT
Kopavogur
1 - 2
Fram Reykjavik
FT
Leiknir Reykjavik
1 - 1
Keflavik
FT
Selfoss
1 - 0
IR
Indonesia: Liga 1
FT
Arema
1 - 0
Barito Putera
FT
PS TNI
1 - 1
Persiba Balikpapan
Israel: Division 2
FT
Hapoel Katamon
6 - 1
Maccabi Ahi Nazareth
FT
Hapoel Nazareth-Illit
1 - 1
Hapoel Jerusalem
FT
Ironi Nesher
0 - 0
Hapoel Rishon LeZion
FT
Ironi Ramat HaSharon
4 - 1
Hapoel Afula
FT
Maccabi Hertzliya
3 - 2
Maccabi Shaarayim
Italy: Serie B
FT
Perugia
0 - 0
Spezia
Japan: J1 League
FT
Gamba Osaka
1 - 1
Shimizu S Pulse
FT
Kawasaki Frontale
3 - 0
Albirex Niigata
Jordan: Pro League
FT
Ramtha
1 - 2
Mansheyat Bani Hasan
Kenya: Division 1
FT
Kariobangi Sharks
2 - 0
Sony Sugar
FT
Mathare United
0 - 1
Nakumatt
FT
Nzoia Sugar
1 - 1
Nakumatt
Kosovo: Superliga
FT
Trepca 89
5 - 2
Gjilani
Kuwait: Premier League
FT
Al Fahaheel
1 - 0
Al Sulaibikhat
FT
Al Jahra
4 - 1
Al Sahel
FT
Al Shabab Al Ahmadi
5 - 2
Yarmouk
FT
Burgan
0 - 0
Al Arabi Kuwait City
Malaysia: Premier League
FT
ATM
1 - 1
Negeri Sembilan
FT
Johor Darul Takzim II
3 - 1
Kuantan FA
FT
PKNP
3 - 1
MISC-MIFA
FT
Perlis
0 - 5
Kuala Lumpur
FT
Sabah
2 - 1
Terengganu
FT
UiTM
4 - 3
PDRM
Malta: Premier League
FT
Floriana
1 - 2
Birkirkara
FT
Hamrun Spartans
2 - 1
Valletta
FT
Mosta
4 - 2
Pembroke Athleta
FT
Sliema Wanderers
2 - 1
Balzan
Netherlands: Eerste Divisie
FT
Achilles 29
1 - 5
Jong PSV Eindhoven
FT
Almere City
0 - 2
NAC Breda
FT
Den Bosch
1 - 0
Dordrecht
FT
Eindhoven
2 - 2
Helmond Sport
FT
Emmen
0 - 3
Jong Utrecht
FT
Fortuna Sittard
3 - 0
Volendam
FT
Jong Ajax
2 - 1
Cambuur
FT
MVV Maastricht
1 - 1
Waalwijk
FT
Oss
2 - 1
De Graafschap
FT
Telstar
1 - 2
VVV Venlo
Netherlands: Eredivisie Women
FT
Heerenveen (W)
5 - 0
Achilles 29 (W)
FT
PEC Zwolle (W)
1 - 2
Telstar (W)
FT
PSV Eindhoven (W)
2 - 0
ADO Den Haag (W)
FT
Twente (W)
1 - 1
Ajax (W)
Northern Ireland: Nifl Championship Play Offs
FT
Institute
3 - 1
Ballyclare Comrades
Northern Ireland: Nifl Championship Play Out Promotion/Relegation
FT
Armagh City
1 - 3
Newry City
Oman: Pro League
FT
Al Shabab Seeb
0 - 1
Muscat Club
FT
Fanja
3 - 1
Al Khaboora
FT
Sohar
1 - 2
Oman Club
Paraguay: Primera Division Apertura
FT
Sportivo Luqueno
1 - 2
Independiente FBC
FT
Sportivo Trinidense
1 - 1
Club Nacional
Poland: Ekstraklasa
FT
Korona Kielce
1 - 1
Jagiellonia
FT
Ruch Chorzow
1 - 1
Zaglebie Lubin
Poland: I Liga
FT
Gornik Zabrze
6 - 1
Chojniczanka Chojnice
FT
Miedz Legnica
1 - 1
Wisla Pulawy
FT
Tychy
4 - 1
Znicz Pruszkow
Portugal: Primeira Liga
FT
Moreirense
2 - 1
Braga
Portugal: Segunda Liga
FT
Sporting CP B
2 - 2
Benfica B
Qatar: Emir Cup Quarter Final
FT
Al Sadd
4 - 1
Al Kharaitiyat
Republic of Ireland: Premier Division
FT
Bray Wanderers
1 - 1
St Patricks Athletic
FT
Cork City
5 - 0
Finn Harps
FT
Derry City
2 - 0
Bohemians
FT
Drogheda United
2 - 2
Galway United
FT
Shamrock Rovers
2 - 1
Dundalk
Republic of Ireland: Division 1
FT
Athlone Town
2 - 1
Cobh Ramblers
FT
UCD
2 - 0
Wexford Youths
FT
Waterford United
1 - 0
Shelbourne
Romania: Liga I
FT
Concordia
2 - 0
Targu Mures
FT
Voluntari
2 - 1
ACS Poli Timisoara
Romania: Liga II
FT
Balotesti
1 - 0
Olimpia Satu Mare
FT
Mioveni
3 - 2
Clinceni
Romania: Liga III Serie 1
FT
Aerostar Bacau
2 - 0
Bacau
Romania: Liga III Serie 2
FT
Delta Tulcea
3 - 0
Arsenal Malu
FT
Dinamo Bucuresti II
0 - 1
Viitorul Constanta II
FT
Gloria Popesti Leordeni
2 - 0
Oltenita
FT
Inainte Modelu
2 - 2
Unirea 2004 Slobozia
FT
Metaloglobus
3 - 2
Axiopolis Cernavoda
Romania: Liga III Serie 3
FT
Filiasi
3 - 1
Voluntari II
Romania: Liga III Serie 4
FT
Becicherecu Mic
0 - 6
Ripensia Timisoara
FT
Millenium Giarmata
0 - 2
Cetate Deva
FT
Pandurii Targu Jiu II
1 - 1
National Sebis
FT
Politehnica Timisoara II
1 - 5
Performanta Ighiu
Romania: Liga III Serie 5
FT
Gaz Metan Medias II
3 - 2
Metalurgistul Cugir
FT
Sanatatea Cluj
0 - 0
Unirea Jucu
Saudi Arabia: Division 1
FT
Al Hazm
2 - 1
Dhamk
FT
Al Jeel
1 - 1
Al Najoom
FT
Al Nahda
1 - 1
Al Adalah
FT
Al Orobah
2 - 1
Al Qaisoma
FT
Al Wajj
1 - 1
Al Feiha
FT
Al Watani
2 - 1
Al Shoalah
FT
Najran
3 - 1
Hajer
FT
Ohod
0 - 0
Al Taee
Serbia: Superliga
FT
Javor Ivanjica
1 - 2
Partizan
Slovenia: Prva Liga
FT
Krsko
1 - 1
Aluminij
South Africa: Premier Soccer League
FT
Cape Town City
1 - 0
Free State Stars
Spain: Primera Division
FT
Sevilla
1 - 1
Real Sociedad
Spain: Segunda Division
FT
Oviedo
0 - 1
Alcorcon
Sweden: Allsvenskan
FT
Hacken
2 - 2
Sirius
Sweden: Superettan
FT
Brommapojkarna
4 - 1
Osters
FT
GAIS
2 - 1
Varnamo
Turkey: Super Lig
FT
Antalyaspor
0 - 1
Istanbul Basaksehir
Uganda: Premier League
FT
Onduparaka
2 - 1
Express FC
FT
Sadolin Paints
0 - 2
The Saints
Ukraine: Premier League
FT
Volyn Lutsk
0 - 1
Vorskla Poltava
Venezuela: Segunda Division Apertura Division 2
FT
UCV
2 - 0
Puerto Cabello