Steve Claridge's Tips
Football Betting Tips

Beat The Bookies with weekly tips from Football League Show Host, Radio 5 Live Presenter and former player Steve Claridge

Live Scores Archive
   January 2017
SMTWTFS
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Football Results Archive

Sunday, 8th January 2017

Australia: A League A League
06:00FT1Central Coast Mariners2-3Sydney FC4
66' o donovan roy
76' galloway scott
43' bobo deyvison
48' bobo deyvison
77' carney david
Australia: W-League W-League
08:00FTPerth Glory (W)3-2Melbourne Victory (W)
50' kerr samantha
80' di bernardo vanessa [Pen]
85' sutton rosie
52' romero arianna [OG]
59' stanton nikki [OG]
03:30FTSydney (W)1-1Melbourne City (W)
67' foord caitlin
75' fishlock jessica
Belgium: First Division B Closing Tournament
17:00FTLierse5-1KVSK United
16' de belder dylan
38' joachim aurelien [Pen]
49' masika ayub
68' de belder dylan
88' allach ayoub
90' neven glenn
13:30FTUnion St Gilloise4-0OH Leuven
13' aoulad mohamed
19' rajsel nicolas
59' aguemon yannick
63' da silva augusto
Brazil: State Football Leagues Pernambucano Stage 1
18:00FTAfogados1-1Flamengo De Arcoverde
47' stanley
16' erikys
19:00FTAmerica-PE1-3Central PE
89' da silva melo
64' lessa anderson
78' lessa anderson
90' altemar
18:00FTBelo Jardim3-0Vitoria-PE
23' rogerinho
41' diego padilha [OG]
53' rogerinho
19:00FT1Serra Talhada3-3Atletico-PE
45' janio [Pen]
66' renatinho
90' janio [Pen]
20' edmilson
23' alan
87' quipapa danilo [OG]
Costa Rica: Primera Division Torneo de Verano
00:00FTAlajuelense1-2Santos De Guapiles
9' cordero jose
45' cunningham kenny
78' adams leonardo
19:30FTCartagines3-1Limon
2' blanco ricardo
21' bustos juan
32' gomez lucas
49' scott erick [Pen]
20:00FTMunicipal Liberia1-0Belen Siglo1
88' scott jean
22:00FTSan Carlos1-0Deportivo Saprissa1
67' woodly johnny
19:30FTUniv De Costa Rica0-0AD Carmelita
Cyprus: Division 1
15:00FT1Apoel Nicosia5-0Aris Limassol2
24' sotiriou pieros
28' sotiriou pieros
37' efrem giorgos
54' sotiriou pieros [Pen]
89' efrem giorgos
Cyprus: Division 3
12:30PPElpida XylofagouP-PDigenis Ypsonas
Cyprus: Division 1
14:00FT1Ethnikos Achnas3-1Ermis
49' zelaya emilio
70' zelaya emilio
75' kacharava nika
86' sirghi cristian
16:00FT2Karmiotissa0-1Omonia Nicosia3
84' derbyshire matt
Cyprus: Division 2
12:30FTOlympiakos Nicosia3-0Ayia Napa
25' pachipis giannis
70' torres romeu
74' torres romeu
England: FA Cup 3rd Round
11:30FTCardiff City1-2Fulham
8' pilkington anthony
14' johansen stefan
33' sessegnon ryan
15:00FT11Chelsea4-1Peterborough United2
18' pedro rodriguez
43' batshuayi michy
52' willian b. da silva
75' pedro rodriguez
70' nichols tom
13:30FTLiverpool0-0Plymouth Argyle
15:00FT31Middlesbrough3-0Sheffield Wednesday2
58' leadbitter grant
67' negredo alvaro
90' de roon marten
16:00FTTottenham Hotspur2-0Aston Villa
71' davies ben
80' son heung-min
England: Southern Premier League
15:00FTHayes & Yeading0-0Cambridge City
France: Cup Round 64
13:15AETAuxerre4-2Troyes
5' courtet gaetan
87' aye florian
113' montiel romain
120' courtet gaetan
8' nivet benjamin [Pen]
51' nivet benjamin
16:00FTChateauroux4-1Pau
52' tounkara oumare
55' senzemba nicolas [OG]
69' depres clement
76' depres clement
42' laplace-palette lilian
13:15FTClermont Foot0-1Bordeaux
87' malcom filipe
16:00FTCroix Football IC1-4St Etienne
43' dia yero
24' hamouma romain
55' veretout jordan
78' soderlund alexander
90' keyta hamidou
16:00PPFleury MerogisP-PStade Brestois 29
16:00FTGranville US1-2Angers
9' jegu florian
24' benyahya yoan [OG]
61' nwakaeme dickson
16:00AETIstres1-3Consolat Marseille
108' sofikitis greogry
94' sergio remi
100' sergio remi
122' nassa niangbo
16:00FTJeanne D'Arc0-6Rennes
29' ugartemendia xan [OG]
30' said wesley
32' diakhaby adama
38' gnagnon joris
67' habibou habib
74' mexer edson andre
13:15FT1Lens2-0Metz
63' bourigeaud benjamin
90' lopez cristian
13:15FTLorient2-1Nice
71' aliadiere jeremie
76' mesloub walid
43' plea alassane
20:00FTLyon5-0Montpellier
4' lacazette alexandre
9' diakhaby mouctar
42' fekir nabil
71' cornet maxwel
75' cornet maxwel
13:15FTSainte-Genevieve0-3Caen
25' rodelin ronny
45' rodelin ronny
58' santini ivan [Pen]
13:15AETToulouse1-2Marseille
55' durmaz jimmy
48' cabella remy
107' cabella remy
Friendly: Friendly Games
13:00FTAdanaspor2-2Gaziantep BB
48' viera ousmane
81' vinicius jose
55' ehiosun ekigho
83' kalu uche
11:00FTAkhisar Belediye2-0Goztepe
40' aydogdu soner [Pen]
51' custodio de castro
15:00FTBursaspor0-0Skenderbeu Korce
Friendly: Friendly Games International
16:00FTEgypt1-0Tunisia
90' mohsen marouane
Friendly: Friendly Games
16:00FTFenerbahce5-1Denizlispor
6' fernandao v. jose
18' fernandao v. jose
43' karavayev oleksandr
54' ucan salih
83' fernandao v. jose
65' moritz andre [Pen]
13:00FTGaziantepspor5-0Eskisehirspor
22' ghilas nabil
32' ghilas nabil
45' ghilas nabil
70' ghilas nabil
80' parlak ilhan
16:00FTIstanbul BB3-1Kukesi
12' kahverci irfan
19' holmen samuel
86' mossoro marcio
24' greca bedri
11:00FTKarabukspor1-4Alanyaspor
18' lazarevic dejan
44' basdas baris [OG]
60' karaca efecan
81' ayite jonathan
90' akbaba emre [Pen]
Friendly: Friendly Games International
14:30FTLibya1-2Senegal
18' sow moussa
63' sarr ismaila
Friendly: Friendly Games
11:00FTMVV Maastrict5-0Patro Maasmechelen
40' nys pieter
45' pereira steven
60' pedro luis
80' verheijdt thomas
90' verheijdt thomas
10:00FTOsmanlispor1-3Mersin Idman Yurdu
83' cagiran musa [Pen]
13' pedriel ricardo
53' korkut abdulkadir
68' kaya nurullah
16:00FTSC Freiburg1-2PSV Eindhoven
78' philipp maximilian
56' van ginkel marco
59' jozefzoon florian
10:00FTSC Freiburg3-1Vaduz
13' petersen nils
51' petersen nils
90' niederlechner florian
39' schurpf pascal
14:00FTSivasspor0-0Neftchi Baku
Friendly: Friendly Games International
15:30FTSlovakia1-3Uganda
57' vavro denis
5' oloya moses
14' miya farouq
77' massa geoffrey
Friendly: Friendly Games
13:00FTSt Pauli0-3Osnabruck
45' savran halil
74' kristo robert
90' menga addy
Friendly: Friendly Games International
12:45FTSweden1-2Ivory Coast
40' kanon wilfried [OG]
45' n guessan serge
50' sio giovanni
Friendly: Friendly Games
14:30FTTSG Hoffenheim2-1Groningen
11' uth mark
23' zuber steven
47' mahi mimoun
13:30FTWillem II3-1KAA Gent
48' sol fran
90' lieftink elmo
90' van der bruggen hannes
Greece: Super League Super League
15:15FT3Panaitolikos0-2Panionios2
59' shojaei masoud
74' masouras giorgos
13:00FTPAOK0-1Pas Giannina2
16' tzimopoulos themistoklis
15:15FT2Platanias3-2Larisa1
45' munafo juan
54' pryndeta vitaliy
76' manousos giorgos
59' nazlidis thomas [Pen]
90' nazlidis thomas
17:30FT11Skoda Xanthi0-2Olympiakos11
38' ideye brown
89' milivojevic luka
15:15PPVeriaP-PAEP Iraklis
Greece: Football League
13:00FTApollon Smirnis3-1Acharnaikos1
17' petropoulos antonios
41' siatravanis savvas
81' petropoulos antonios
45' dagras dimitris
15:00FTAris Thessalonikis2-1Panaigialeios
30' karabelas nikolaos
67' milunovic luka
44' stikas apostolos
13:00FTKalloni1-1Kissamikos
87' sofianis giorgos
63' mantzis vasilios
14:00FT1OFI Crete2-0Panserraikos
4' vouho patrick
78' chandi angelos
13:00FTPanelefsiniakos0-1Aiginiakos
82' giazitzoglou panagiotis
13:00FTPanthrakikos2-1Kallithea
12' plegas konstantinos [Pen]
84' plegas konstantinos
10' iliadis savvas
13:00PPTrikalaP-PAnagennisi Karditsa
Greece: Football League 2 Group D
13:00FTAgios Ierotheos1-0Rodos
13:00PPAtsaleniosP-PEthnikos Piraeus
Greece: Football League 2 Group C
13:00FTEolikos5-1Zevgolatio
Greece: Football League 2 Group D
13:00PPErgotelisP-PErmis Zonianon
13:00FTIonikos4-3Ilisiakos
13:00FTKifisia1-0Thiella Rafinas
09:30FTPanthiraikos0-2Proodeftiki
13:00FTTriglia Rafinas4-0Aeek Inka
Honduras: Liga Nacional Clausura
22:00FTCD Olimpia5-2CD Honduras
15' costly carlos
73' estupinan javier
79' salas oscar
89' gutierrez dilmer [OG]
90' costly carlos
31' duarte nixon
39' elvir fredixon
21:00FTJuticalpa0-1CD Marathon
52' rodriguez juan
21:00FTPlatense2-1CD Motagua
40' pino brunet
84' medina oscar
24' vega marco
01:00FTReal Espana0-0CD Social Sol
20:30FTVida1-2CD Real Sociedad
4' palacios jerry
65' pena sergio
90' flores mario
Hong Kong: Premier League Premier League
06:30FTHong Kong Sapling2-3I-Sky Yuen Long
45' camargo everton
60' camargo everton
62' randelovic aleksandar
75' chan hin kwong
90' randelovic aleksandar
09:30FTKitchee5-0Guangzhou RF U19
5' leonardo alessandro
36' lam matthew
41' fernando augusto
76' akande alexander
88' leonardo alessandro
06:30FTWofoo Tai Po3-0BC Rangers
33' wong wai
50' itaparica manoel
90' nunes luis
Iceland: Reykjavik Tournament Group Stage
20:15FTFylkir1-2Fram Reykjavik
74' helgi gudjonsson [OG]
14' kristofer reyes
63' helgi gudjonsson
18:15FTVikingur Reykjavik1-0IR
16' ivar jonsson
India: I-League
11:00FTChennai City0-0Minerva Punjab
13:30FT1Mohun Bagan1-0Churchill Brothers
28' singh balwant
13:30FTMumbai FC1-0DSK Shivajians
21' singh thoi
International Tournaments: Florida Challenge Cup Tournament
19:00Pens1Estudiantes LP2-4Bayer Leverkusen
33' umeres elias
1-170' schreck sam
21:45FTTampa Bay Rowdies0-2VfL Wolfsburg
6' herrmann robert
41' herrmann robert
Iran: Pro League Pro League
10:30FT21Machine Sazi Tabriz3-3Saipa
13' ghaseminejad amin
29' ghaseminejad amin
62' sadeghian payam
51' jafari reza
54' rezaei gholamreza
71' kalantari ayoub [Pen]
Italy: Serie A
17:00FTAC Milan1-0Cagliari11
88' bacca carlos
14:00FT1Chievo Verona1-4Atalanta1
62' pellisier sergio
4' gomez alejandro
22' gomez alejandro
42' conti andrea
69' freuler remo
14:00FT2Genoa0-1Roma4
36' izzo armando [OG]
19:45FT1Juventus3-0Bologna2
7' higuain gonzalo
41' dybala paulo [Pen]
54' higuain gonzalo
14:00FT2Lazio1-0Crotone2
90' immobile ciro
14:00PPPescaraP-PFiorentina
14:00FT2Sassuolo0-0Torino3
11:30FT3Udinese1-2Internazionale2
17' jankto jakub
45' perisic ivan
87' perisic ivan
Italy: Serie A Women Serie A Women
13:30FTFirenze (W)3-0RES Roma (W)
6' bonetti tatiana
14' linari elena
77' adami greta
Kuwait: Premier League
14:30FTAl Kuwait2-0Al-Nasr1
5' al khatib firas
45' al khatib firas
16:30FTAl Salmiyah1-1Al Qadsia
21' al zouid naif
90' alenezi neda mesaed
16:30FTAl Sulaibikhat0-2Al Fahaheel
14:30FT1Yarmouk1-1Al Shabab Al Ahmadi
21' najaf yousef
Malta: Premier League Premier League
13:00FTBirkirkara2-0Pembroke Athleta
7' sdrjan dimitrov
18' edward herrera
15:00FTGzira United1-2Balzan
44' correa ricardo
41' piciollo matteo
84' piciollo matteo
15:00FTHibernians1-0Valletta
60' lima jackson
13:00FTTarxien Rainbows1-0Sliema Wanderers
63' da paixao alves
Mexico: Ascenso MX Clausura Division 2
01:00FTCelaya3-1Cimarrones
45' perez juan
85' vazquez michel
89' moreno alfredo
90' polo aldo [Pen]
18:00FTLeones Negros UDG1-0Potros Uaem
24' mora jorge
02:00FTTampico Madero1-1Dorados
6' moreno gerardo
45' santos flavio [Pen]
01:00FT1Tapachula1-2Coras De Tepic
9' vigon juan
38' medina alberto
83' jaimes ulises
Mexico: Liga MX Senior Shield
03:06FT1Chivas Guadalajara2-1UNAM Pumas2
27' lopez javier
38' pulido alan
56' mendoza alan
01:06FT3Leon2-4Pachuca3
10' navarro fernando
22' moralez maximiliano
18' lozano hirving
27' jara franco [Pen]
77' lozano hirving
87' lozano hirving
01:05FT3Monarcas Morelia2-0Club Tijuana2
21' morales carlos
90' ruidiaz raul
01:00FTTigres0-0Santos Laguna2
18:00FT2Toluca4-1Atlas21
7' uribe fernando
57' trejo erbin
67' barrientos pablo
89' trejo erbin
1' da silva paulo [OG]
New Zealand: Premiership Premiership
01:00FTEastern Suburbs1-1Wellington Phoenix II
75' lovemore sean
03:35FTTasman United2-3Canterbury United
19' burns dylan
63' marowa tinashe
36' de jong andre
38' clapham aaron
90' hoyle stephen
01:00FTTeam Wellington1-3Auckland City1
85' harris ben
12' de vries ryan
69' tade emiliano
90' tade emiliano
01:00FTWaitakere United1-0Hawkes Bay United
63' galbraith ethan
Portugal: Primeira Liga Primeira Liga
18:00FT3Boavista1-0Vitoria Setubal4
27' espino fabio [Pen]
16:00FT3Rio Ave2-2Chaves1
18' monteiro tarantini
80' guedes helder
54' martins fabio
75' lopes rafael
20:15FT21Sporting Lisbon2-1Feirense2
5' dost bas
17' dost bas
61' platiny higor
16:00FT4Tondela1-2Arouca2
80' trabulo pite luis
5' gonzalez walter
63' intima jorginho
Portugal: Segunda Liga
16:00FTBenfica B3-2Guimaraes B
42' carvalho joao
87' carvalho joao
90' saponjic ivan
17' mendes bruno
44' domingo haashim
15:00FT1Cova de Piedade1-2Academico de Viseu
59' barros ricardo
7' loureiro bruno
32' lima sandro
15:00FTFafe1-2Deportivo Aves
85' brandao evandro [Pen]
32' balogun femi
68' pedro joao
16:00FT1Famalicao1-0Gil Vicente
67' diogo nuno
15:00FTFC Porto B2-1Academica
20' galeno wenderson
79' graca joao
81' traquina joao
11:15FTPortimonense1-0Santa Clara
60' pires jorge
15:00FT1Uniao Madeira2-0Leixoes
2' da silva breitner
88' goncalves aleff
Qatar: Stars League
15:25FTAl Kharaitiyat2-1Al Wakrah
34' diba anouar
60' domingos filho
72' kahil ahmed
13:15FTMuaither1-1Al Shahaniya
49' kaluyituka dioko [Pen]
4' khalfan fahad
15:25FT1UMM Salal0-1Al-Rayyan2
51' garcia sergio
Spain: Primera Division
11:00FT2Athletic Bilbao0-0Alaves4
Spain: Primera Division Women
15:00FTBarcelona (W)4-0Levante (W)
10' alves andressa
71' latorre barbara
75' hermoso jennifer
76' n guessan ange
Spain: Primera Division
17:30FT1Celta Vigo3-1Malaga4
7' aspas iago
60' wass daniel
73' fontas andreu
86' wass daniel [OG]
Spain: Primera Division Women
11:30FTEspanyol (W)1-1Athletic Club (W)
68' baudet cristina [Pen]
15' corres yulema
12:00FTGranad. Tenerife (W)1-0Santa Teresa (W)
52' lazaro paloma
11:30FTRayo Vallecano (W)0-1Valencia (W)
87' vilas maripaz
Spain: Primera Division
15:15FT2Real Betis2-0Leganes6
51' castro ruben
85' piccini cristiano
Spain: Primera Division Women
11:00FTSporting Huelva (W)3-2Ud Tacuense (W)
6' martin-prieto cristina
11' rus laura
13' rus laura
54' ojeda patricia
90' jaramillo estela
11:00FTTransportes Alc. (W)2-2Oiartzun Ke (W)
54' cardona marta
90' villamayor gloria
23' gonzalez carolina
64' perez ane
Spain: Primera Division
19:45FT21Villarreal1-1Barcelona2
50' sansone nicola
90' messi lionel
Spain: Segunda Division Segunda Division
11:00FTAlcorcon0-0UCAM Murcia
17:00FT1Elche2-3Cadiz
15' novo pelayo
88' lozano armando
30' ortuno alfredo
82' guiza daniel
89' guiza daniel
15:00FT1Gimnastic1-1Tenerife
57' carlos jose
12' gonzalez cristo
17:00FT1Real Zaragoza0-2Girona
69' sandaza fran
90' alcaraz ruben
19:00FTSevilla Atletico5-3Real Oviedo
11' ivi ivan [Pen]
29' verdes hector [OG]
38' san emeterio fede
78' carmona david
83' pozo alex
76' toche jose [Pen]
85' toche jose
88' linares miguel
Spain: Segunda Division B Group 3
10:30FTAlcoyano1-0Mallorca B
42' niguez jony
11:00FTAtletico Baleares1-1Levante B
86' xisco hernandez
90' pepelu vaya [Pen]
Spain: Segunda Division B Group 4
16:30FTAtletico Mancha1-0Granada B
90' benito airam
Spain: Segunda Division B Group 3
16:00FT1Atletico Saguntino1-3Barcelona B1
40' gimeno rafa
79' perea alberto
83' romera dani
90' alfaro jesus
Spain: Segunda Division B Group 1
16:00FTBurgos2-1Arandina1
57' miranda fito
78' anton alvaro
52' betancor jefte
11:00FTCD Lealtad2-2Boiro1
48' martinez roberto
90' hernandez omar
79' rivera ruben
89' rivera ruben
Spain: Segunda Division B Group 2
16:00FTCD Toledo2-1Barakaldo
38' echaide ion
86' owusu kwabena
63' vitoria ander
Spain: Segunda Division B Group 1
11:00FTCelta Vigo B2-2Mutilvera
63' fernandez borja
90' iglesias borja
48' abaurrea eder
80' sebas hurtado
Spain: Segunda Division B Group 4
16:00FTCordoba B0-1San Fernando
10' serrano fran [OG]
Spain: Segunda Division B Group 3
11:00FT1Ebro0-0Sabadell
Spain: Segunda Division B Group 4
11:00FT1Ejido0-2Melilla
6' de la rosa fernando
90' cubillas david
Spain: Segunda Division B Group 3
11:00FTEspanyol B2-0Llagostera
42' lopez alex [Pen]
90' manchon marc
Spain: Segunda Division B Group 2
11:00FTFuenlabrada1-0Arenas Club
49' dionisio emanuel
17:00FTGernika1-1San Sebastian De Los Reyes
28' etxaniz jon
82' pichin dani
Spain: Segunda Division B Group 3
17:00FTHercules2-1Gava
37' checa infante
40' chechu flores
90' ulzer nahuel
Spain: Segunda Division B Group 4
15:00FTJumilla1-0Atletico Sanluqueno
5' terol carlos
Spain: Segunda Division B Group 3
16:00FTL'Hospitalet2-0Eldense
17' lopez ruben
52' majestic ruben
Spain: Segunda Division B Group 4
16:00FTLa Roda2-3La Hoya Lorca
6' bolo javi
10' bolo javi
5' arroyo urko
71' chumbi rafael
89' onwu manuel
Spain: Segunda Division B Group 2
16:00FTLeioa1-1UD Logrones
42' garcia oscar
80' salvador carles
Spain: Segunda Division B Group 4
16:00FTLinares1-1Cartagena
70' casi jose
71' martin cristo
16:00FTLinense0-0Jaen
16:00FTMerida0-0Murcia
Spain: Segunda Division B Group 1
11:00FTOsasuna B3-1Somozas
8' jaime ismael
34' diaz miguel
86' marong nuha
36' miguel arkaitz
16:00FTPonferradina2-1Izarra
78' figueroa hector
90' moreno abel
55' pito camacho
16:00FTPontevedra2-1Guijuelo1
45' bonilla javier [Pen]
56' suarez abel
51' marc carles
Spain: Segunda Division B Group 3
11:00FTPrat1-1Valencia Mestalla
21' ruiz alejandro
79' navarro fran
Spain: Segunda Division B Group 1
17:00FTRacing De Ferrol4-0Caudal Deportivo1
53' bicho abrunedo
64' bicho abrunedo
71' benitez dani
83' rey pablo
Spain: Segunda Division B Group 2
11:00FTRayo Majadahonda1-1Sestao River
77' felix jorge
90' martinez gaizka
16:00FTReal Union0-0Mensajero
Spain: Segunda Division B Group 4
16:00FTRecreativo Huelva1-1Marbella
10' dominguez antonio
65' petcoff damian
Spain: Segunda Division B Group 2
11:15FTSocuellamos CF1-2Athletic Club B
58' dominguez quique
50' villalibre asier [Pen]
61' nunez unai
Spain: Segunda Division B Group 1
11:00FTTudelano1-0Cultural Leonesa
57' cabezas javi
Spain: Segunda Division B Group 4
16:00FTVillanovense0-0Extremadura
Spain: Segunda Division B Group 3
11:00FTVillarreal B4-2UD Cornella
8' gonzalez mario
10' gonzalez mario
53' martinez carlos
65' pau torres
3' puerto xavi
59' rodriguez lulu
Turkey: Cup Group Stage
11:00FT31Diyarbakir0-5Genclerbirligi1
47' politevich sergey
60' rantie tokelo
69' gurler serdar [Pen]
73' rantie tokelo
75' gorgulu ferhat
Vietnam: V League 1 V League 1
11:00FTBecamex Binh Duong0-1Sanna Khanh Hoa
53' diao sadio
10:00FTHai Phong0-1Sai Gon
19' fernandez marcelo
10:30FTHo Chi Minh City1-1QNK Quang Nam
80' do thanh sang
22' thiago
09:00FTThanh Hoa2-0Song Lam Nghe An
46' pham manh hung [OG]
65' iheroume uche