Football ResultsSunday, 8th October 2017
Argentina:
FT
San Miguel
2 - 0
Almirante Brown
FT
Talleres Remedios
3 - 1
San Telmo
Argentina:
FT
Deportivo Moron
1 - 0
Santamarina
FT
Guillermo Brown
3 - 0
Flandria
FT
Racing Club
0 - 1
Nueva Chicago
Argentina:
FT
Argentinos Juniors
1 - 0
Chacarita Juniors
Australia:
FT
Wellington Phoenix
1 - 1
Adelaide United
FT
Western Sydney
2 - 1
Perth Glory
Austria:
FT
Worgl
0 - 1
Schwaz
Austria:
FT
St Polten II
2 - 0
Neusiedl am See
Belgium:
FT
Leuven
2 - 1
Westerlo
FT
Lierse
1 - 1
Tubize
FT
Roeselare
1 - 0
Union St Gilloise
Bolivia: Liga de Futbol Profesional Boliviano Clausura
FT
Real Potosi
1 - 1
Petrolero
Bolivia: Nacional B Group B
FT
Universitario Beni
0 - 4
Royal Pari Sion
Bolivia: Nacional B Group C
FT
Atletico Sucre
2 - 1
Stormers San Lorenzo
FT
CA Bermejo
2 - 1
Quebracho Villa Montes
FT
Ciclon
4 - 1
Flamengo de Sucre
Bulgaria:
FT
Akademik Svishtov
3 - 1
Tryavna
FT
Botev Lukovit
1 - 5
Vihar Slavyanovo
FT
Kariana Erden
5 - 1
Bdin Vidin
FT
Levski 2007
1 - 0
Pavlikeni
FT
Miziya 2005
5 - 2
Yantra Gabrovo
FT
Partizan Cherven Bryag
1 - 1
Sevlievo
FT
Yantra Gabrovo
0 - 2
Spartak Pleven
FT
Yantra Polski Trambesh
1 - 1
Botev Kozloduy
Bulgaria:
FT
Benkovski Byala
2 - 2
Spartak Varna
FT
Suvorovo
1 - 2
Dobrudzha
Bulgaria:
FT
Belasitsa Petrich
2 - 2
Minyor Pernik
FT
Botev Ihtiman
0 - 0
Germanea
FT
CSKA Sofia
4 - 2
Balkan Botevgrad
FT
Elin Pelin
1 - 4
Pirin Razlog
FT
Pirin Gotse Delchev
0 - 0
Slivnishki Geroy
FT
Rilski Sportist
1 - 1
Bansko
FT
Septemvri Simitli
1 - 0
Marek
FT
Svoboda Peshtera
0 - 2
Hebar Pazardzhik
FT
Vihren
3 - 0
Chavdar Etropole
Bulgaria:
FT
Tundja 2006 Yagoda
0 - 2
Levski Karlovo
FT
Vereya Stara Zagora II
0 - 8
Eurocollege
Chile:
PEN
Antofagasta
4 - 2
Curico Unido
Chile: Primera B (transition Season)
FT
Cobresal
2 - 4
Cobreloa
FT
San Marcos de Arica
1 - 1
Nublense
FT
Union La Calera
4 - 2
Deportes Copiapo
FT
Union San Felipe
0 - 0
Deportes Puerto Montt
China: League One
FT
Beijin Renhe
2 - 0
Xinjiang Tianshan
Colombia: Primera A Clausura
FT
Deportes Tolima
2 - 1
Independiente Medellin
Colombia: Primera B Clausura Segunda Division
FT
Real Santander
2 - 3
Quindio
Colombia: FA Cup Semi Final
FT
Patriotas
1 - 1
Junior
Denmark:
FT
Naestved
1 - 0
Frem
Denmark:
FT
Avarta
3 - 0
Naesby
Denmark:
FT
Fortuna Hjorring (W)
2 - 0
Odense (W)
Denmark:
FT
Brabrand
0 - 3
Skive
FT
Fredericia
1 - 3
Thisted
Ecuador: Division 2 Stage 2
FT
Aucas
4 - 0
LDU Portoviejo
FT
CD Olmedo
2 - 1
Mushuc Runa
El Salvador:
FT
Aguila
4 - 3
Chalatenango
FT
Alianza
2 - 1
Sonsonate
FT
Audaz
2 - 2
Pasaquina
FT
Isidro Metapan
1 - 1
FAS
FT
Municipal Limeno
1 - 1
Firpo
England:
FT
Gillingham
0 - 1
Portsmouth
England:
FT
Arsenal (W)
1 - 1
Bristol Academy (W)
FT
Reading (W)
2 - 2
Birmingham City (W)
FT
Yeovil Town (W)
0 - 1
Sunderland (W)
FIFA: World Cup Russia 2018 3rd Round
FT
Egypt
2 - 1
Congo
FIFA: World Cup Russia 2018 UEFA Qualifiers 1st Round
FT
Czech Republic
5 - 0
San Marino
FT
Denmark
1 - 1
Romania
FT
Germany
5 - 1
Azerbaijan
FT
Kazakhstan
1 - 1
Armenia
FT
Lithuania
0 - 1
England
FT
Norway
1 - 0
Northern Ireland
FT
Poland
4 - 2
Montenegro
FT
Slovakia
3 - 0
Malta
FT
Slovenia
2 - 2
Scotland
FIFA: U17 World Cup India 2017 Group Stage
FT
Chile (U17)
0 - 4
England (U17)
FT
Honduras (U17)
1 - 6
Japan (U17)
FT
Iraq (U17)
1 - 1
Mexico (U17)
FT
New Caledonia (U17)
1 - 7
France (U17)
FYR Macedonia:
FT
Vellazerimi 77
2 - 1
Novaci
France:
FT
Fleury Merogis (W)
1 - 2
Lille (W)
FT
Guingamp (W)
2 - 2
Paris FC (W)
FT
Lyon (W)
2 - 0
Bordeaux (W)
FT
Marseille (W)
0 - 0
Soyaux (W)
FT
Paris St Germain (W)
1 - 0
ASPTT Albi (W)
FT
Rodez Aveyron (W)
0 - 6
Montpellier (W)
Friendly:
FT
El Salvador
1 - 0
Canada
FT
Thailand
1 - 0
Kenya
Friendly:
FT
Levski Sofia
1 - 0
Botev Vratsa
Germany:
FT
Rot-Weiss Oberhausen
0 - 1
Uerdingen 05
Germany:
FT
Drochtersen/Assel
0 - 1
SW Rehden
Germany:
FT
Freiburg II
1 - 0
Elversberg
FT
Koblenz
0 - 1
Kickers Offenbach
FT
Waldhof Mannheim
0 - 1
Saarbrucken
FT
Wormatia Worms
1 - 4
1899 Hoffenheim II
Ghana: Division 1
FT
Aduana Stars
1 - 4
Aduana Stars
FT
Ashanti Gold
2 - 0
Tema Youth
FT
Bechem United
1 - 0
Asante Kotoko
FT
Elmina Sharks
0 - 1
Great Olympics
FT
Hearts of Oak
2 - 1
Ebusua Dwarfs
FT
Inter Allies
2 - 0
Medeama
FT
Liberty Pro
4 - 2
Berekum Chelsea
FT
WAFA
3 - 0
All Stars
Greece:
FT
AEP Iraklis
0 - 0
Agrotikos Asteras
FT
Almopos Aridaia
3 - 1
Naousa
FT
Filippos Alexandrias
0 - 1
Edessaikos
FT
Kampaniakos
0 - 1
Megas Alexandros Trikalon
FT
Kilkisiakos
0 - 0
Aris Paleohoriou
FT
Lagkadas
4 - 0
Karitsas
FT
Pierikos
1 - 1
Makedonikos
Greece:
FT
AO Sellanon
1 - 2
Niki Volou
FT
Achilleas Farsalon
2 - 1
Thiva
FT
Almyros
4 - 1
Opountios Martinou
FT
Amvrisseas
3 - 1
Asteras Iteas
FT
Olympiakos Volou
2 - 1
Digenis Neohoriou
FT
Rigas Fereos
1 - 3
Volos NPS
Greece:
FT
Aetos Orfanou
1 - 1
Orfeas Xanthi
FT
Apollon Paralimniou
2 - 0
Kavala
FT
Aris Avatou
1 - 1
Elpis Skoutareos
FT
Doxa Neou Sidirohoriou
1 - 1
Didymotiho
FT
Megas Alexndros Xiropotamou
1 - 2
Doxa Proskiniton
FT
Nestos Chrisoupolis
2 - 0
Megas Alexandros Karperis
Greece:
FT
Asteras Parapotamou
0 - 0
Pankefkadios
FT
Ermis Amynteou
1 - 1
Doxa Kranoulas
FT
Ethnikos Filippiadas
0 - 1
Karagiannion
FT
Mpoukas Amfilohias
1 - 2
Lfekimni
FT
Skoufas Kompotiou
0 - 0
Makedonikos Foufas
FT
Tilikratis
1 - 0
Thesprotos
Greece:
FT
Diagoras Vrahneikon
2 - 0
Pylos
FT
Pallixouriakos
1 - 0
Leonidio
FT
Panarkadikos
0 - 2
Asteras Amaliadas
FT
Pao Vardas
0 - 1
Asteras Vlahioti
FT
Zakynthiakos
0 - 0
Achaiki
Greece:
FT
Ialysos
1 - 1
Rodos
FT
Ionikos Nikeas
0 - 0
Ethnikos Piraeus
FT
Pao Loutrakiou
0 - 1
Keratsini
FT
Zevgolatio
0 - 1
Panaspropyrgiakos Doxa
Greece:
FT
Chalkis
0 - 1
Eolikos
FT
Diagoras Agias Parasekvi
2 - 1
Panthiraikos
FT
Ermionida
2 - 0
Triglia Rafinas
FT
Ermis Kiveriou
4 - 1
Tamynaikos
FT
Thiella Rafinas
0 - 1
Aittitos Spaton
Greece:
FT
Atsalenios
0 - 0
Egaleo
FT
Fostiras
0 - 0
Kifsia
FT
Ierapetra
1 - 0
Agios Ierotheos
FT
Ilisiakos
0 - 0
Irodotos
FT
Mylopotamou
1 - 1
Paleohora
Guatemala:
FT
Antigua GFC
5 - 0
Suchitepequez
FT
CSD Municipal
2 - 0
Sanarate
FT
Guastatoya
2 - 0
Comunicaciones
FT
Malacateco
1 - 2
Xelaju
FT
Siquinala
0 - 2
Coban Imperial
Honduras:
FT
Platense
1 - 2
CD Olimpia
Hong Kong:
FT
Eastern District
1 - 1
Dreams Metro Gallery
FT
Hoi King
1 - 1
Mutual
FT
Kwun Tong
1 - 3
Wong Tai Sin
FT
Tai Chung
0 - 1
South China FC
FT
Wanchai
0 - 6
Double Flower
FT
Wing Yee
1 - 0
Shatin
Hungary:
FT
Bekescsaba 1912
1 - 1
Gyirmot
FT
Cegledi
1 - 0
Vac
FT
Csakvar
2 - 0
Szolnoki Mav
FT
Gyori Eto
2 - 2
Dorogi
FT
Kisvarda
1 - 0
Budaorsi
FT
MTE 1904
0 - 1
Soroksar
FT
MTK Budapest
3 - 0
Szeged 2011
FT
Siofok
1 - 1
Budafoki LC
FT
Soproni VSE
2 - 0
Kazincbarcika
FT
Zalaegerszegi
0 - 2
Nyiregyhaza
Indonesia: Liga 1
FT
Bali United Pusam
6 - 1
Arema
FT
Bhayangkara Surabaya
3 - 2
Persiba Balikpapan
FT
Pusamania Borneo
3 - 2
PSM Makassar
Italy:
FT
Bari
2 - 1
Avellino
FT
Cremonese
3 - 3
Ternana
FT
Empoli
3 - 1
Foggia
FT
Novara
2 - 1
Frosinone
FT
Palermo
1 - 1
Parma
FT
Perugia
1 - 5
Pro Vercelli
FT
Pescara
1 - 2
Cittadella
FT
Unione Venezia
2 - 0
Carpi
FT
Virtus Entella
3 - 0
Brescia
Italy:
FT
Alessandria
1 - 0
Prato
FT
Giana Ermino
3 - 0
Pistoiese
FT
Livorno
1 - 1
Arezzo
FT
Lucchese
1 - 1
Pisa
FT
Olbia
1 - 2
Robur Siena
FT
Pontedera
3 - 0
Piacenza
FT
Pro Piacenza
1 - 1
Cuneo
FT
Viterbese Castrense
0 - 1
Monza
Italy:
FT
Bassano Virtus
1 - 1
Teramo
FT
Fano Alma Juventus
2 - 2
Renate
FT
Feralpisalo
0 - 0
Mestre
FT
Padova
3 - 1
Sudtirol
FT
Pordenone
2 - 1
Ravenna
FT
Sambenedettese
3 - 1
Santarcangelo
Italy:
FT
Monopoli
1 - 1
Siracusa
Japan: J2 League
FT
Kamatamare Sanuki
0 - 4
Kyoto Sanga
FT
Oita Trinita
3 - 3
Gifu
Japan: League Cup Semi Final
FT
Gamba Osaka
1 - 2
Cerezo Osaka
FT
Kawasaki Frontale
3 - 1
Vegalta Sendai
Japan: J3 League
FT
Fujieda MYFC
2 - 2
Azul Claro Numazu
FT
Fukushima United
0 - 1
Kataller Toyama
FT
Gainare Tottori
1 - 2
Kagoshima United
FT
Nagano Parceiro
1 - 1
Grulla Morioka
FT
Sagamihara
4 - 2
Ryukyu
FT
YSCC
2 - 1
Giravanz Kitakyushu
Japan: Japan Football League 2nd Stage
FT
Honda Lock
1 - 2
Verspah Oita
FT
Tochigi Uva
0 - 2
Reinmeer Aomori
Mexico:
FT
Celaya
3 - 1
Atletico San Luis
FT
Cimarrones
1 - 0
Dorados
FT
Tampico Madero
2 - 3
Alebrijes de Oaxaca
FT
Tapachula
5 - 0
Potros UAEM
Montenegro:
FT
Jezero
0 - 2
Jedinstvo Bijelo Polje
FT
Lovcen
0 - 0
Bokelj
FT
Mladost Ljeskopolje
2 - 0
Mornar
FT
Otrant Olympic
6 - 1
Celik Niksic
Netherlands:
FT
Waalwijk
1 - 1
Den Bosch
Norway: 2. Divisjon Group 1
FT
Alta
0 - 1
Ham-Kam
FT
Asker
2 - 2
Finnsnes
Norway: 2. Divisjon Group 2
FT
Byasen
1 - 1
Hodd
FT
Vindbjart
1 - 1
Nest-Sotra
Norway: Toppserien
FT
Grand Bodo
1 - 4
Klepp (W)
FT
Medkila (W)
1 - 0
Roa (W)
FT
Trondheims-Orn (W)
0 - 0
Sandvikens (W)
Panama:
FT
Sporting San Miguelito
1 - 2
Plaza Amador
Paraguay: Primera Division Clausura
FT
Club Guarani
2 - 3
Sportivo Trinidense
Peru: Segunda Division
FT
Alfredo Salinas
1 - 1
Deportivo Hualgayoc
FT
Carlos Mannucci
4 - 1
Sport Victoria
FT
Serrato Pacasmayo
0 - 5
Cesar Vallejo
FT
Sport Ancash
1 - 4
Cienciano
FT
Sport Boys
2 - 2
Deportivo Coopsol
FT
Sport Loreto
3 - 1
Los Caimanes
FT
Union Huaral
3 - 2
Defensor La Bocana
Portugal:
FT
Leixoes
2 - 0
Gil Vicente
Portugal:
FT
Pacos Ferreira
1 - 1
Rio Ave
Romania:
FT
UTA Batrana Doamna
2 - 2
Pandurii Targu Jiu
Russia:
FT
Metallurg Lipetsk
1 - 1
Khimik Nobomoskovsk
Serbia:
FT
Buducnost Dobanovci
1 - 1
Bezanija
FT
Celarevo
2 - 1
Radnicki Pirot
FT
Metalac GM
1 - 2
Proleter Novi Sad
South Korea: K League
FT
Gangwon FC
2 - 0
Incheon United
FT
Gwangju
1 - 1
Ulsan Hyundai
FT
Jeju United
0 - 1
Jeonbuk Motors
FT
Jeonnam Dragons
1 - 4
Daegu
FT
Pohang Steelers
1 - 1
Suwon Bluewings
FT
Sangju Sangmu
0 - 1
Seoul
South Korea: K League Challenge
FT
Ansan Mugunghwa
2 - 0
Seoul E-Land
FT
Bucheon 1995
1 - 1
Ansan Greeners
FT
Gyeongnam
2 - 0
Busan I Park
Spain:
FT
Albacete
2 - 1
La Hoya Lorca
FT
Barcelona B
1 - 1
Oviedo
FT
Cordoba
3 - 0
Alcorcon
FT
Granada
2 - 0
Lugo
FT
Rayo Vallecano
4 - 1
Valladolid
FT
Zaragoza
3 - 0
Numancia
Spain:
FT
Atletico Madrid B
0 - 2
Fuenlabrada
FT
Celta Vigo B
1 - 0
CD Toledo
FT
Deportivo Fabril
1 - 0
Valladolid B
FT
Gimnastica Segoviana
1 - 1
Racing de Ferrol
FT
Navalcarnero
1 - 0
Coruxo
FT
Pontevedra
2 - 0
Real Madrid Castilla
FT
Talavera
2 - 0
Ponferradina
FT
Union Adarve
0 - 1
San Sebastian de los Reyes
Spain:
FT
Ejido
1 - 0
Ecija
FT
Granada B
1 - 0
Las Palmas B
FT
Marbella
1 - 0
Cartagena
FT
Melilla
1 - 0
Real Linense
FT
Merida
3 - 0
Badajoz
FT
Recreativo Huelva
2 - 1
Extremadura
FT
San Fernando
3 - 0
Jumilla
FT
UCAM Murcia
1 - 0
Lorca
FT
Villanovense
1 - 0
Betis B
Spain:
FT
Mirandes
2 - 1
Barakaldo
FT
Pena Sport
0 - 1
CD Izarra
FT
Racing Santander
1 - 0
Athletic Club B
FT
Real Union
2 - 0
Caudal Deportivo
FT
Sporting Gijon B
1 - 0
CD Vitoria
FT
Tudelano
1 - 0
Leioa
FT
UD Logrones
2 - 1
Osasuna B
Spain:
FT
Badalona
4 - 1
Pena Deportiva
FT
Deportivo Aragon
1 - 1
Peralda
FT
Elche
1 - 0
Ontinyent
FT
Formentera
0 - 0
Ebro
FT
Lleida Esportiu
1 - 0
Llagostera
FT
Mallorca
3 - 0
Cornella
FT
Sabadell
1 - 0
Atletico Baleares
FT
Valencia Mestalla
3 - 3
Alcoyano
FT
Villarreal B
2 - 1
Hercules
Spain:
FT
Athletic Club (W)
1 - 2
Barcelona (W)
FT
Levante (W)
1 - 1
Espanyol (W)
FT
Real Sociedad (W)
1 - 2
Granada Tenerife (W)
FT
Santa Teresa (W)
1 - 1
Madrid CFF (W)
FT
Sporting Huelva (W)
3 - 1
Rayo Vallecano (W)
Sweden: Division 1 North
FT
Assyriska
1 - 0
Umea
FT
Brage
4 - 1
Enskede
FT
Team TG
3 - 1
Syrianska Botkyrka
FT
Vasalunds
0 - 4
Akropolis
FT
Vasteras
5 - 2
IFK Lulea
Sweden: Division 1 South
FT
Angelholms
0 - 2
Kristianstad
FT
Ljungskile
3 - 1
Oskarshamns AIK
FT
Mjallby
2 - 1
Rosengard
Sweden: Damallsvenskan
FT
Eskilstuna United (W)
2 - 1
Kristianstads (W)
FT
Kvarnsvedens (W)
3 - 1
Pitea (W)
FT
Linkopings (W)
2 - 2
Hammarby DFF (W)
FT
Rosengard (W)
6 - 3
Djurgarden (W)
Turkey:
FT
Bodrumspor
0 - 3
Keciorengucu
FT
Bucaspor Izmir
1 - 0
Mersin Idman Yurdu
FT
Etimesgut Belediyespor
0 - 0
Afjet Ayfonspor
FT
Eyupspor
1 - 2
Amedspor
FT
Kocaeli Birlikspor
0 - 5
Sancaktepe Belediye
FT
Menemen Belediye
2 - 1
Kastamonuspor
FT
Sivas Belediyespor
6 - 0
Tokatspor
FT
Tuzlaspor
0 - 1
Hatayspor
Turkey:
FT
Anadolu Selcukluspor
0 - 0
Altay
FT
Bandirmaspor
2 - 1
Gumushanespor
FT
Fethiyespor
1 - 1
Nazilli Belediyespor
FT
Kirklarelispor
0 - 0
Sanliurfaspor
FT
Nigde Belediyespor
1 - 1
Fatih Karagumruk
FT
Sakaryaspor
2 - 1
Kahramanmarasspor
FT
Silivrispor
0 - 1
Zonguldak Komurspor
UEFA:
FT
FYR Macedonia (U17)
2 - 0
Moldova (U17)
FT
Slovakia (U17)
1 - 1
Bosnia & Herzegovina (U17)
USA: MLS
FT
Colorado Rapids
1 - 1
Dallas
FT
Minnesota United
1 - 1
Sporting Kansas City
USA: National Womens Soccer League NWSL Play-Off Semi-Final
FT
North Carolina Courage (W)
1 - 0
Chicago Red Stars (W)
Uruguay: Primera Division Clausura
FT
Cerro
3 - 2
Juventud
FT
Danubio
1 - 0
Sud America
FT
El Tanque Sisley
1 - 1
Montevideo Wanderers
FT
Plaza Colonia
1 - 2
Defensor Sporting
Venezuela: Primera Division Clausura
FT
AC Mineros
1 - 2
Deportivo La Guaira
FT
Caracas
2 - 0
Carabobo
FT
Deportivo Anzoategui
2 - 2
Deportivo Lara
FT
Estudiantes FC
1 - 0
Atletico Socopo
FT
Metropolitanos
1 - 2
Deportivo JBL
FT
Zamora
3 - 1
Deportivo Tachira
FT
Zulia
1 - 1
Portuguesa FC
Venezuela: Segunda Division Clausura
FT
Diamantes de Guayana
2 - 2
Lala
FT
Margarita
0 - 0
Petrolero de Anzoategui
FT
Tucanes
1 - 2
Estudiantes Caracas
Wales:
FT
Cardiff Metropolitan
1 - 0
Llandudno