Football ResultsSunday, 9th July 2017
Argentina: Primera B Nacional
FT
Estudiantes SL
0 - 1
Independiente Rivadavia
Argentina: Primera B Metropolitana Sf
FT
Deportivo Espanol
0 - 2
Deportivo Riestra
Australia: NPL Northern New South Wales
FT
Broadmeadow Magic
3 - 1
Lambton Jaffas
FT
Charlestown City
1 - 2
Hamilton Olympic
FT
Edgeworth Eagles
4 - 1
Newcastle Jets (Youth)
FT
Weston Workers Bears
3 - 1
Adamstown Rosebud
Australia: NPL Queensland
FT
Olympic FC
3 - 2
FNQ Heat
FT
Sunshine Coast
0 - 5
Brisbane Strikers
Australia: NPL Tasmania
FT
South Hobart
3 - 2
Olympia
Australia: NPL Victoria
FT
Heidelberg United
1 - 0
Melbourne Knights
FT
St Albans Saints
2 - 0
Kingston City
Belarus:
FT
Belshina Bobruisk
1 - 4
Isloch Minsk
FT
Fk Cist
0 - 4
Dinamo Minsk
FT
Luch Minsk
1 - 5
Shakhter Soligorsk
PEN
Slonim
3 - 4
Dnepr Mogilev
Brazil: Serie A
FT
Bahia
1 - 1
Fluminense
FT
Botafogo
1 - 1
Atletico Mineiro
FT
Chapecoense
1 - 1
Atletico Paranaense
FT
Cruzeiro
3 - 1
Palmeiras
FT
Gremio
0 - 2
Avai
FT
Santos
3 - 2
Sao Paulo
Brazil: Serie C Group A
FT
Botafogo PB
1 - 2
Sampaio Correa
FT
CSA
0 - 0
Cuiaba
FT
Remo
0 - 1
Salgueiro
Brazil: Serie C Group B
FT
Volta Redonda
0 - 0
Sao Bento
FT
Ypiranga PE
1 - 1
Botafogo SP
Brazil: Brasileiro Women Final Phase Semi Final
FT
Corinthians (W)
1 - 0
Rio Preto (W)
FT
Santos (W)
3 - 2
Iranduba (W)
CAF: Champions League Group Stage
FT
Esperance ST (TUN)
4 - 0
Saint George (ETH)
FT
Mamelodi Sundowns (RSA)
1 - 1
Vita Club (COD)
FT
USM Alger (ALG)
4 - 1
Caps United
FT
Zamalek (EGY)
2 - 2
Al Ahly Tripoli (LBY)
CAF: Confederation Cup Group Stage
FT
Recreativo Do Libolo (ANG)
0 - 0
Smouha (EGY)
CONCACAF: Gold Cup Group Stage
FT
Curacao
0 - 2
Jamaica
Cameroon: Division 1
FT
Aigle Royal
1 - 1
Racing de Bafoussam
FT
Colombe
1 - 0
Les Astres
FT
Eding Sport
0 - 1
New Star
FT
New Star
0 - 0
Cotonsport
FT
Unisport Bafang
2 - 0
Lion Blesse
FT
Young Sports Academy
2 - 0
Union Douala
Canada: Canadian Soccer League
FT
Scarborough
2 - 0
Royal Toronto
Chile:
FT
Deportes Valdivia
1 - 2
Huachipato
FT
Deportivo La Serena
4 - 1
Colo Colo
FT
Rangers de Talca
0 - 1
Universidad Catolica
China: Super League
FT
Changchun Yatai
4 - 2
Shanghai SIPG
FT
Tianjin Teda
0 - 2
Shandong Luneng
China: League One
FT
Dalian Yifang
1 - 0
Beijin BG
FT
Xinjiang Tianshan
1 - 1
Hangzhou Greentown
Colombia: Primera A Clausura
FT
Deportivo Cali
4 - 2
Envigado
FT
Independiente Medellin
1 - 1
Millonarios
FT
Junior
3 - 0
La Equidad
FT
Rionegro
0 - 1
America de Cali
FT
Tigres
1 - 0
Once Caldas
Colombia: Primera B Clausura Segunda Division
FT
Chico
0 - 2
Bogota FC
FT
Llaneros
3 - 3
Real Santander
FT
Union Magdalena
1 - 1
Orsomarso
Congo DR: Play Off Championship
FT
Sanga Balende
0 - 0
Muungano
Ecuador: Division 1 Stage 1
FT
Barcelona
1 - 0
Deportivo Cuenca
FT
Universidad Catolica
1 - 1
Emelec
Ecuador: Division 2 Stage 1
FT
America de Quito
0 - 2
Tecnico Universitario
FT
Gualaceo
2 - 1
Imbabura
FT
LDU Portoviejo
2 - 0
CD Olmedo
Estonia: Meistriliiga
FT
Kalju Nomme
3 - 0
Parnu Linnameeskond
FT
Levadia Tallinn
0 - 0
Flora Tallinn
Estonia: Esiliiga
FT
Elva
1 - 1
Tartu Welco
Finland: Ykkonen
FT
GrIFK
1 - 0
Jaro
Finland: Naisten Liga
FT
ONS (W)
3 - 0
Pallokissat (W)
Friendly:
FT
Arsenal Kyiv
0 - 0
Persepolis
FT
CSKA Moscow
1 - 1
Krasnodar
FT
Chornomorets Odesa
1 - 3
Illichivets Mariupol
FT
Erlangen-Bruck
1 - 9
Bayern Munich
FT
Fortuna Dusseldorf
1 - 0
Velbert
FT
Grazer AK
1 - 10
Koln
FT
HB Koge
0 - 0
Odense
FT
Havelse
1 - 2
Hannover 96
FT
Hibernian
2 - 2
Sunderland
FT
Ingolstadt 04
2 - 1
Wehen
FT
Internazionale
2 - 1
Wattens
FT
Korona Kielce
0 - 1
AEK Athens
FT
Lorient
2 - 2
Concarneau
FT
Marseille
2 - 0
Etoile du Sahel
FT
Nurnberg II
2 - 3
Aalen
FT
Rapid Vienna
2 - 2
Monaco
FT
Sandhausen
2 - 1
FC Zurich
FT
Slovan Bratislava
0 - 1
Inter Bratislava
FT
Sparta Praha
1 - 4
Dynamo Kyiv
FT
Stuttgarter Kickers
1 - 1
Stuttgart
FT
Vejle
0 - 0
Vendsyssel
Ghana: Division 1
FT
Aduana Stars
2 - 1
Liberty Pro
FT
Asante Kotoko
3 - 1
Medeama
FT
Bechem United
1 - 0
Hearts of Oak
FT
Berekum Chelsea
1 - 1
Inter Allies
FT
Elmina Sharks
3 - 1
Aduana Stars
FT
Great Olympics
2 - 0
All Stars
Iceland: Urvalsdeild
FT
Grindavik
2 - 1
KA Akureyri
FT
IBV
1 - 1
Breidablik
FT
Valur Reykjavik
1 - 1
Stjarnan
Indonesia: Liga 1
FT
Barito Putera
1 - 0
Persiba Balikpapan
FT
Madura United
3 - 1
Persib Bandung
FT
PSM Makassar
2 - 1
Bhayangkara Surabaya
Japan: J1 League
FT
Urawa Red Diamonds
2 - 1
Albirex Niigata
Japan: J2 League
FT
Gifu
3 - 2
Kyoto Sanga
FT
Renofa Yamaguchi
2 - 0
Montedio Yamagata
FT
Tokyo Verdy
1 - 1
Fagiano Okayama Next
FT
V-Varen Nagasaki
2 - 0
Ehime
Japan: J3 League
FT
Azul Claro Numazu
1 - 1
Nagano Parceiro
FT
Blaublitz Akita
4 - 3
YSCC
FT
Fujieda MYFC
2 - 1
Gamba Osaka (U23)
FT
Sagamihara
1 - 1
Gainare Tottori
Japan: Japan Football League 2nd Stage
FT
FC Osaka
1 - 0
Sony Sendai
FT
Imabari
4 - 0
Tochigi Uva
FT
Verspah Oita
1 - 0
Maruyasu Okazaki
Kazakhstan: Premier League
FT
Akzhayik
0 - 1
Kairat Almaty
FT
Ordabasy
1 - 0
Shakhter Karagandy
Latvia:
FT
Jekabpils/JSC
0 - 8
Jelgava
FT
Karosta
3 - 0
Babite
FT
Monarhs
1 - 9
Ventspils
FT
Preilu BJSS
0 - 5
Riga
Moldova: Division 1 2017
FT
Milsami Orhei
0 - 1
Speranta
FT
Sfintul Gheorghe
0 - 1
Dacia Chisinau
FT
Sheriff Tiraspol
5 - 0
Zaria Balti
Norway: Eliteserien
FT
Stabaek
2 - 0
Brann
FT
Stromsgodset
4 - 2
Kristiansund BK
FT
Viking
1 - 1
Sogndal
Norway: 2. Divisjon Group 2
FT
Fana
1 - 1
Vard Haugesund
Paraguay: Segunda Division
FT
Caacupe FBC
1 - 2
Guairena
FT
Deportivo Caaguazu
0 - 0
Deportivo Santani
FT
Martin Ledesma
4 - 2
Deportivo Liberacion
Peru: Primera Division Apertura
FT
Academia Cantolao
0 - 0
FBC Melgar
FT
Juan Aurich
2 - 2
Comerciantes Unidos
FT
Sport Rosario
1 - 3
Sporting Cristal
FT
Union Comercio
0 - 1
Alianza Lima
FT
Universitario
2 - 1
Real Garcilaso
Peru: Segunda Division
FT
Alfredo Salinas
5 - 2
Defensor La Bocana
FT
Carlos Mannucci
3 - 1
Deportivo Coopsol
FT
Deportivo Hualgayoc
6 - 0
Los Caimanes
FT
Serrato Pacasmayo
1 - 0
Sport Ancash
FT
Sport Boys
1 - 0
Cultural Santa Rosa
FT
Sport Loreto
2 - 1
Cesar Vallejo
FT
Union Huaral
2 - 0
Cienciano
Philippines: Philippines Football League
FT
Davao Aguilas
1 - 5
Kaya
FT
Global FC
3 - 0
Stallion
Republic of Ireland: Premier Division
FT
Cork City
1 - 0
St Patricks Athletic
FT
Derry City
4 - 0
Sligo Rovers
Romania:
FT
Viitorul Constanta
0 - 1
Voluntari
South Korea: K League
FT
Gangwon FC
2 - 0
Sangju Sangmu
FT
Gwangju
3 - 2
Seoul
FT
Suwon Bluewings
1 - 0
Jeju United
South Korea: K League Challenge
FT
Daejeon Citizen
0 - 1
Bucheon 1995
Sweden: Allsvenskan
FT
Kalmar
0 - 1
AIK
FT
Norrkoping
1 - 3
Elfsborg
FT
Ostersunds
1 - 1
Jonkopings Sodra
Sweden: Division 1 North
FT
Akropolis
3 - 1
IFK Lulea
FT
Sandvikens
1 - 1
Syrianska Botkyrka
FT
Sollentuna
0 - 1
Umea
FT
Team TG
1 - 1
Brage
Sweden: Division 1 South
FT
Angelholms
1 - 2
Mjallby
FT
Landskrona BoIS
2 - 2
Oskarshamns AIK
FT
Oddevold
3 - 3
Husqvarna
FT
Qviding FIF
0 - 1
Ljungskile
Thailand: Premier League
FT
Chiangrai United
3 - 1
Thai Honda
FT
Muangthong United
1 - 1
Buriram United
FT
Sisaket
0 - 2
Pattaya United
FT
Ubon UMT
2 - 1
Port FC
UEFA: U19 Championship Group Stage
FT
England (U19)
4 - 1
Germany (U19)
FT
Netherlands (U19)
1 - 1
Bulgaria (U19)
USA: National Womens Soccer League
FT
Houston Dash (W)
1 - 1
Portland Thorns (W)
FT
North Carolina Courage (W)
2 - 0
Seattle Reign (W)
Uruguay: Primera Division Torneo Intermedio
FT
Cerro
0 - 2
Nacional de Football
FT
Danubio
0 - 0
Juventud
FT
Montevideo Wanderers
2 - 0
Sud America
FT
Racing Montevideo
1 - 1
Club River Plate