Football ResultsSaturday, 15th July 2017
Angola: Division 1
FT
Desportivo JGM
3 - 0
Sagrada Esperanca
FT
Kabuscorp
3 - 1
Santa Rita de Cassia
Argentina: Primera B Metropolitana Sf
FT
Comunicaciones
2 - 1
Estudiantes BA
FT
Deportivo Riestra
0 - 1
Deportivo Espanol
Australia: NPL Australian Capital Territory
FT
Belconnen United
1 - 2
Canberra Olympic
FT
Canberra FC
1 - 2
Tuggeranong United
FT
Woden Valley
2 - 4
Canberra FC
Australia: NPL New South Wales
FT
Hakoah Sydney City
1 - 2
Wollongong Wolves
FT
Sutherland Sharks
0 - 2
Bonnyrigg White Eagles
Australia: NPL Northern New South Wales
FT
Lambton Jaffas
2 - 2
Charlestown City
FT
Newcastle Jets (Youth)
1 - 0
Weston Workers Bears
FT
Valentine Phoenix
2 - 2
Maitland
Australia: NPL Queensland
FT
Brisbane City
4 - 1
Olympic FC
FT
Brisbane Roar (Youth)
7 - 2
Sunshine Coast
FT
FNQ Heat
0 - 3
Western Pride
FT
Gold Coast City
2 - 2
Northern Fury
FT
SWQ Thunder
1 - 0
Brisbane Strikers
Australia: NPL South Australia
FT
Adelaide City
1 - 3
West Torrens Birkalla
FT
Adelaide Comets
1 - 1
Cumberland United
FT
Adelaide Olympic
2 - 4
West Adelaide
FT
Campbelltown City
1 - 0
Croydon Kings
FT
Cumberland United
0 - 1
Adelaide United II
FT
Para Hills Knights
0 - 2
NE Metrostars
Australia: NPL Tasmania
FT
Hobart Zebras
3 - 2
Devonport City
FT
Northern Rangers
2 - 3
Launceston City
FT
Olympia
3 - 0
Kingborough Lions
Australia: NPL Victoria
FT
Green Gully
4 - 0
St Albans Saints
FT
Hume City
1 - 0
Heidelberg United
Australia: NPL Western Australia
FT
Armadale
0 - 1
Perth SC
FT
Cockburn City
1 - 1
Joondalup United
FT
Floreat Athena
0 - 1
Bayswater City
FT
Inglewood United
1 - 3
Stirling Lions
FT
Perth Glory (Youth)
5 - 0
Mandurah City
FT
Sorrento
2 - 0
ECU Joondalup
FT
Subiaco
2 - 0
Balcatta
Austria:
FT
ATUS Ferlach
1 - 3
Gleisdorf 09
FT
Deutschlandsberger
0 - 7
Red Bull Salzburg
FT
Gleichenberg
5 - 1
Wattens
FT
Hohenems
3 - 4
Union Gurten
FT
Kitzbuhel
0 - 1
LASK Linz
FT
Lendorf
1 - 3
Admira Wacker
FT
Mannsdorf
1 - 2
Wolfsberger AC
FT
Pinzgau
1 - 6
Mattersburg
FT
Stadlau
1 - 2
Wimpassing
FT
Stripfing/Weiden
0 - 1
Austria Lustenau
FT
USK Anif
5 - 1
Kufstein
FT
Wiener Sportklub
0 - 4
Ried
Brazil: Serie A
FT
Corinthians
2 - 2
Atletico Paranaense
Brazil: Serie B
FT
America Mineiro
0 - 0
Guarani Campinas
FT
CRB
2 - 0
Internacional
FT
Ceara
2 - 0
Juventude
FT
Criciuma
1 - 0
Goias
FT
Londrina
2 - 2
BOA
FT
Nautico Recife
0 - 0
Santa Cruz
FT
Vila Nova
1 - 2
Paysandu
Brazil: Serie C Group A
FT
Salgueiro
4 - 1
Confianca SE
FT
Sampaio Correa
0 - 1
Moto Club
Brazil: Serie C Group B
FT
Macae
0 - 3
Volta Redonda
FT
Sao Bento
1 - 0
Mogi Mirim
Bulgaria:
FT
Cherno More Varna
1 - 0
Vitosha Bistritsa
FT
Slavia Sofia
1 - 1
CSKA Sofia
CONCACAF: Gold Cup Group Stage
FT
Canada
0 - 0
Honduras
FT
Nicaragua
0 - 3
USA
FT
Panama
3 - 0
Martinique
Canada: Canadian Soccer League
FT
Waterloo
1 - 1
Serbian White Eagles
FT
York Region Shooters
0 - 1
Scarborough
Chile:
FT
Cobresal
2 - 0
Santiago Wanderers
FT
Deportes Puerto Montt
0 - 0
Deportes Temuco
China: Super League
FT
Beijing Guoan
2 - 0
Guizhou Zhicheng
FT
Guangzhou Evergrande
2 - 1
Shandong Luneng
FT
Hebei China Fortune
1 - 2
Chongqing Lifan
FT
Liaoning Whowin
1 - 2
Henan Jianye
FT
Yanbian Funde
1 - 3
Shanghai SIPG
China: League One
FT
Boading Yingli Yitong
0 - 3
Shenzhen
FT
Lijiang Jiayunhao
0 - 1
Beijin Renhe
FT
Shanghai Shenxin
2 - 2
Hangzhou Greentown
FT
Xinjiang Tianshan
3 - 4
Qingdao Huanghai
FT
Zhejiang Yiteng
0 - 1
Dalian Yifang
China: Super League Women
FT
Beijing Zao Tai (W)
0 - 2
Shanghai Shenhua (W)
FT
Jiangsu Suning (W)
2 - 1
Dalian Aerbin (W)
FT
Shandong JFSS (W)
0 - 2
Hebei Yuandong (W)
FT
Tianjin Huisen (W)
0 - 1
Changchun Dazhong (W)
Colombia: Primera A Clausura
FT
Cortulua
1 - 0
Tigres
FT
La Equidad
3 - 2
Deportivo Pasto
FT
Once Caldas
0 - 0
Patriotas
Colombia: Primera B Clausura Segunda Division
FT
Valledupar
1 - 1
Chico
Croatia:
FT
Dinamo Zagreb
2 - 0
Istra 1961
FT
Rijeka
2 - 0
Slaven Belupo
Denmark:
FT
FC Copenhagen
1 - 1
Aalborg
FT
Sonderjyske
0 - 0
Randers
Ecuador: Division 1 Stage 2
FT
Deportivo Cuenca
3 - 0
River Ecuador
FT
Universidad Catolica
0 - 3
Independiente del Valle
Ecuador: Division 2 Stage 1
FT
CD Olmedo
0 - 1
LDU Loja
FT
Deportivo Colon
1 - 0
Gualaceo
FT
Imbabura
1 - 2
Mushuc Runa
FT
Manta
0 - 1
CDS Santa Rita
FT
Tecnico Universitario
1 - 0
LDU Portoviejo
Estonia: Meistriliiga
FT
Parnu Linnameeskond
1 - 1
Paide LM
FT
Tulevik Viljandi
0 - 3
Sillamae Kalev
Estonia: Esiliiga
FT
Elva
0 - 3
Levadia Tallinn II
FT
Flora Tallinn II
3 - 1
Tartu Welco
FT
Santos Tartu
1 - 3
FCI Tallinn II
FT
Tallinna Kalev
1 - 2
Maardu Linnameeskond
Finland: Ykkonen
FT
Gnistan
0 - 1
KPV
FT
GrIFK
3 - 3
AC Oulu
FT
Honka
2 - 0
Jaro
FT
OPS
0 - 2
Ekranas IF
FT
TPS
3 - 0
Haka
Finland: Kakkonen Group A
FT
Keski-Uusimaa
0 - 2
Kiffen
FT
Lahti Akatemia
2 - 1
JaPS
FT
MP
1 - 5
KTP
FT
Sudet
1 - 1
Kultsu
Finland: Kakkonen Group C
FT
AC Kajaani
3 - 2
Hercules
FT
JBK
2 - 2
KuFu 98
FT
Narpes Kraft
3 - 4
Villiketut
Finland: Naisten Liga
FT
GBK (W)
1 - 3
Ilves Tampere (W)
FT
JyPK (W)
2 - 2
Aland United (W)
FT
Pallokissat (W)
0 - 7
HJK Helsinki (W)
FT
TPS (W)
2 - 5
PK-35 (W)
Friendly:
FT
AFC Wimbledon
3 - 2
Watford
FT
Ajax
4 - 2
PAOK
FT
Alfreton Town
1 - 0
Halifax Town
FT
Basel 1893
3 - 2
Sporting CP
FT
Braintree
1 - 2
Southend United
FT
Cambridge United
0 - 2
Norwich City
FT
Carl Zeiss Jena
2 - 5
Bochum
FT
Celtic
0 - 4
Lyon
FT
Chambly Thelle
2 - 2
Creteil
FT
Chesterfield
0 - 2
Middlesbrough
FT
Chievo
2 - 0
Lugano
FT
Dunajska Streda
0 - 0
Zlin
FT
Dynamo Dresden
3 - 2
Unterhaching
FT
Estoril
1 - 2
Bournemouth
FT
Frydek-Mistek
4 - 1
Prostejov
FT
Grasshopper Club
2 - 1
Sochaux
FT
Grimsby Town
2 - 1
Barnsley
FT
Groningen
3 - 3
Rodinghausen
FT
Hannover 96
0 - 0
Twente
FT
Heerenveen
2 - 2
NEC Nijmegen
FT
Hull City
1 - 2
Oxford United
FT
Internazionale
1 - 2
Nurnberg
FT
Ironi Kiryat Shmona
0 - 2
Birmingham City
FT
Jahn Regensburg
2 - 3
Aalen
FT
Kortrijk
1 - 0
Reading
FT
Larisa
0 - 1
PAS Giannina
FT
Lausanne-Sport
1 - 1
Brentford
FT
Lierse
0 - 2
Anderlecht
FT
Lokomotiva Kosice
2 - 2
Zemplin Michalovce
FT
Macclesfield Town
0 - 2
Derby County
FT
Maidstone United
1 - 3
Crystal Palace
FT
Mansfield Town
2 - 3
Sheffield Wednesday
FT
Maritimo
2 - 0
Gil Vicente
FT
Marseille
1 - 0
Fenerbahce
FT
Monaco
4 - 2
Stoke City
FT
NAC Breda
2 - 1
Volendam
FT
Paderborn 07
0 - 1
Schalke 04
FT
Penafiel
0 - 1
Moreirense
FT
Peterborough United
2 - 4
Queens Park Rangers
FT
Philadelphia Union
2 - 2
Swansea City
FT
Radnicki Nis
3 - 0
Sutjeska
FT
Rio Ave
2 - 2
Famalicao
FT
Rot-Weiss Erfurt
0 - 3
Hertha Berlin
FT
Salisbury City
0 - 2
Bristol Rovers
FT
Senica
0 - 0
Znojmo
FT
Shrewsbury Town
2 - 1
Aston Villa
FT
Silva
0 - 5
Deportivo La Coruna
FT
Sion
0 - 2
Athletic Club
FT
Skive
2 - 2
Vejle
FT
Sozopol
1 - 1
Nesebar
FT
Spartak Trnava
1 - 0
Gyori Eto
FT
St Gallen
0 - 0
Southampton
FT
St Johnstone
3 - 0
Sunderland
FT
St Truiden
2 - 0
Beershot Wilrijk
FT
Stockport County
1 - 2
Preston North End
FT
Teplice
1 - 4
Varnsdorf
FT
Thun
5 - 1
Chiasso
FT
Trento
0 - 7
Napoli
FT
Urawa Red Diamonds
2 - 3
Borussia Dortmund
FT
Utrecht
1 - 1
Meppen
FT
Varzim
0 - 2
Belenenses
FT
Viktoria Plzen
1 - 2
Wolverhampton Wanderers
FT
Wehen
2 - 0
Mainz 05
FT
Welling United
0 - 3
Charlton Athletic
FT
Western Sydney
1 - 3
Arsenal
FT
Yeovil Town
1 - 3
Bristol City
FT
Zaglebie Sosnowiec
2 - 3
LKS Lodz
FT
Zulte Waregem
0 - 1
Waasland-Beveren
Germany:
FT
Eichstatt
2 - 2
Unterfohring
FT
Nurnberg II
2 - 4
Schweinfurt
Ghana: Division 1
FT
Bechem United
4 - 0
Aduana Stars
Hungary:
FT
Budapest Honved
2 - 0
Szombathelyi Haladas
FT
Debrecen
1 - 2
Mezokovesd-Zsory
FT
PAKS
2 - 2
Ujpest
Iceland: 1. Deild
FT
Fram Reykjavik
2 - 3
Kopavogur
FT
Grotta
3 - 0
Leiknir Faskrudsfjordor
FT
Haukar
0 - 0
Throttur Reykjavik
FT
IR
1 - 3
Selfoss
FT
Keflavik
1 - 2
Leiknir Reykjavik
FT
Thor Akureyri
1 - 1
Fylkir
Indonesia: Liga 1
FT
Mitra Kukar
2 - 1
Persib Bandung
International Tournaments: Uhren Cup
FT
Benfica
1 - 5
Young Boys
International Tournaments: Telekom Cup Semi Final
FT
Bayern Munich
1 - 0
1899 Hoffenheim
PEN
Borussia Monchengladbach
3 - 5
Werder Bremen
International Tournaments: Telekom Cup Petit Final
PEN
Borussia Monchengladbach
5 - 6
1899 Hoffenheim
International Tournaments: Telekom Cup Final
FT
Werder Bremen
0 - 2
Bayern Munich
Japan: J2 League
FT
Kamatamare Sanuki
1 - 3
Renofa Yamaguchi
FT
V-Varen Nagasaki
1 - 0
Matsumoto Yamaga
FT
Yokohama FC
1 - 0
Gifu
FT
Zweigen Kanazawa
1 - 2
Fagiano Okayama Next
Japan: J3 League
FT
Gainare Tottori
0 - 6
FC Tokyo (U23)
FT
Gamba Osaka (U23)
2 - 1
Blaublitz Akita
FT
Nagano Parceiro
0 - 0
Tochigi SC
FT
Ryukyu
0 - 0
Giravanz Kitakyushu
Japan: Japan Football League 2nd Stage
FT
Honda Lock
2 - 4
Honda FC
FT
Maruyasu Okazaki
3 - 4
Reinmeer Aomori
FT
Yokogawa Musashino
0 - 0
Briobecca Urayasu
Kazakhstan: Premier League
FT
FC Kaysar
2 - 0
Atyrau
FT
Shakhter Karagandy
1 - 0
Okzhetpes
FT
Taraz
1 - 1
Aktobe
FT
Tobol Kostanay
2 - 0
Akzhayik
Kenya: Division 1
FT
Kariobangi Sharks
0 - 0
Homeboyz
FT
Mathare United
0 - 0
Sony Sugar
FT
Nakumatt
0 - 1
AFC Leopards
FT
Nakumatt
1 - 2
Ulinzi Stars
FT
Thika United
0 - 0
Sofapaka
Malaysia: Super League
FT
Felda United
5 - 1
PBDKT T-Team
FT
Johor Darul Takzim
3 - 1
Sarawak
FT
Kedah
1 - 1
Selangor
FT
Kelantan
0 - 2
Perak
FT
Melaka United
2 - 3
Penang
FT
PKNS
1 - 3
Pahang
Moldova: Division 1 2017
FT
Petrocub
1 - 0
Dinamo-Auto Tiraspol
FT
Spicul Chiscareni
1 - 1
Speranta
FT
Zimbru Chisinau
4 - 0
Sfintul Gheorghe
Norway: Eliteserien
FT
Lillestrom
2 - 2
Stabaek
FT
Sogndal
0 - 3
Rosenborg
Norway: 2. Divisjon Group 2
FT
Fana
1 - 1
Fram Larvik
FT
Hodd
0 - 2
Vard Haugesund
FT
Nest-Sotra
1 - 1
Egersund
FT
Vidar
2 - 0
Byasen
FT
Vindbjart
7 - 0
Nardo
Panama:
FT
San Francisco
0 - 2
Arabe Unido
FT
Tauro
1 - 1
Independiente
Paraguay: Segunda Division
FT
22 de Setiembre
1 - 1
3 de Febrero
Peru: Primera Division Apertura
FT
Ayacucho
0 - 0
Academia Cantolao
FT
Comerciantes Unidos
0 - 0
Deportivo Municipal
Peru: Segunda Division
FT
Los Caimanes
0 - 3
Sport Victoria
Philippines: Philippines Football League
FT
Global FC
0 - 0
Davao Aguilas
FT
Meralco Manila
0 - 7
Ceres
Poland:
FT
Cracovia Krakow
1 - 1
Piast Gliwice
FT
Gornik Zabrze
3 - 1
Legia Warszawa
Republic of Ireland: Premier Division
FT
Sligo Rovers
1 - 1
Drogheda United
Republic of Ireland: Division 1
FT
Cobh Ramblers
1 - 0
UCD
FT
Longford Town
0 - 1
Waterford United
Romania:
FT
Concordia
0 - 1
ACS Poli Timisoara
FT
Juventus Bucuresti
0 - 3
Dinamo Bucuresti
Russia:
FT
Anzhi
1 - 3
CSKA Moscow
FT
Tosno
0 - 1
FC UFA
FT
Ural
1 - 1
Rostov
Russia:
FT
Avangard Kursk
2 - 1
Tambov
FT
Baltika
0 - 0
Sibir
FT
Enisey
3 - 1
Tyumen
FT
Fakel Voronezh
2 - 2
Shinnik Yaroslavl
FT
Kuban
0 - 1
Khimki
FT
Luch-Energiya
3 - 0
Tom Tomsk
FT
Olimpiyets Nizhny Novgorod
0 - 0
Krylya Sovetov
FT
Rotor Volgograd
1 - 2
Volgar Astrakhan
FT
Spartak Moscow (2)
1 - 0
Gazovik Orenburg
Scotland:
FT
Berwick
0 - 1
Morton
FT
Clyde
2 - 1
Annan Athletic
FT
Cowdenbeath
4 - 2
Buckie Thistle
FT
Dundee United
2 - 0
Raith Rovers
FT
Dunfermline
6 - 0
Elgin City
FT
East Kilbride
1 - 3
Hamilton Academical
FT
Falkirk
4 - 1
Stirling Albion
FT
Hibernian
4 - 0
Montrose
FT
Inverness CT
3 - 0
Brechin
PEN
Livingston
3 - 1
Partick
FT
Peterhead
1 - 0
East Fife
FT
Queens Park
1 - 5
Motherwell
FT
Ross County
2 - 0
Alloa Athletic
FT
Stenhousemuir
1 - 3
Queen of the South
FT
Stranraer
1 - 4
St Mirren
Slovenia:
FT
Ankaran Hrvatini
0 - 0
Triglav Kranj
FT
Maribor
1 - 0
Aluminij
South Korea: K League
FT
Jeonnam Dragons
4 - 3
Daegu
FT
Pohang Steelers
2 - 3
Suwon Bluewings
FT
Ulsan Hyundai
1 - 0
Gwangju
South Korea: K League Challenge
FT
Busan I Park
1 - 2
Gyeongnam
FT
Daejeon Citizen
1 - 1
Ansan Mugunghwa
Sweden: Allsvenskan
FT
AFC Eskilstuna
2 - 1
Kalmar
FT
GIF Sundsvall
1 - 0
Halmstad
FT
Malmo
3 - 3
Sirius
Sweden: Division 1 South
FT
Assyriska BK
1 - 4
Landskrona BoIS
FT
Husqvarna
0 - 0
Oskarshamns AIK
FT
Kristianstad
3 - 0
Oddevold
FT
Ljungskile
2 - 1
Skovde AIK
FT
Mjallby
6 - 0
Utsiktens
UEFA: U19 Championship Final
FT
Portugal (U19)
1 - 2
England (U19)
USA: North American Soccer League NASL Spring Championship
FT
Carolina Railhawks
2 - 1
Puerto Rico FC
FT
Indy Eleven
2 - 0
Jacksonville Armada
USA: National Womens Soccer League
FT
Orlando Pride (W)
4 - 1
Kansas City (W)
FT
Portland Thorns (W)
1 - 0
North Carolina Courage (W)
FT
Sky Blue (W)
2 - 2
Chicago Red Stars (W)
Ukraine:
FT
Arsenal Kyiv
1 - 1
Obolon-Brovar Kyiv
FT
Avanhard Kramatorsk
0 - 3
Ingulets Petrove
FT
Balkany Zorya
0 - 2
Helios
FT
Cherkaskyi Dnipro
3 - 2
Kremen Kremenchug
FT
Desna Chernihiv
1 - 0
Volyn Lutsk
FT
Naftovyk-Ukrnafta
0 - 1
Sumy
FT
Rukh Vynnyky
1 - 0
Kolos Kovalivka
Ukraine:
FT
Shakhtar Donetsk
2 - 0
Dynamo Kyiv
Venezuela: Primera Division Clausura
FT
Caracas
2 - 0
Monagas
FT
Deportivo Anzoategui
2 - 1
Trujillanos
FT
Deportivo JBL
0 - 0
Deportivo Lara
FT
Portuguesa FC
0 - 1
Deportivo Tachira