Football ResultsMonday, 17th April 2017
Argentina: Primera Division
FT
Temperley
1 - 2
Rosario Central
Argentina: Primera B Metropolitana
FT
Atlanta
0 - 2
UAI Urquiza
Australia: NPL Clausura
FT
Sydney United 58
2 - 0
Wollongong Wolves
Australia: NPL Inter Island Cup
FT
Bulleen Lions
2 - 1
Kingston City
FT
Heidelberg United
0 - 1
Hume City
FT
South Melbourne
2 - 0
Melbourne Knights
Austria: Erste Liga
FT
BW Linz
1 - 1
LASK Linz
Belgium: Play Off Relegation
FT
Lommel United
2 - 1
Tubize
Belgium: Division 1A Championship Play Off
FT
Charleroi
0 - 1
Gent
FT
Zulte Waregem
2 - 2
Club Brugge
Bulgaria: Second PFL
FT
Vitosha Bistritsa
2 - 1
Septemvri Sofia
China: Super League
FT
Liaoning Whowin
1 - 4
Guangzhou R&F
Colombia: Primera A Apertura
FT
Atletico Nacional Medellin
2 - 0
Envigado
Colombia: Primera B Apertura Division 2
FT
Quindio
3 - 0
Atletico FC
Czech Republic: Division 1
FT
Slavia Praha
4 - 0
Hradec Kralove
Denmark: Superligaen
FT
Aalborg
1 - 0
Aarhus
FT
Brondby
0 - 1
FC Copenhagen
FT
Viborg
0 - 0
Silkeborg
Denmark: 2. Division Play Off Promotion Group
FT
Aarhus Fremad
1 - 0
Bronshoj
FT
Brabrand
1 - 1
Dalum
FT
Greve
0 - 5
Thisted
FT
Hvidovre
1 - 1
Kolding IF
FT
Kjellerup
1 - 3
B93 Copenhagen
FT
Marienlyst
2 - 2
Avarta
Denmark: 2. Division Play Off Relegation Group
FT
Holbaek
2 - 1
Jammerbugt
FT
Middelfart
4 - 1
Skovbakken
FT
Naesby
0 - 3
Frem
FT
Odder IGF
2 - 0
HIK Hellerup
FT
Sydvest 05
1 - 0
Fredensborg
FT
Vejgaard B
0 - 2
Svendborg
Denmark: Elitedivisionen Play Offs Championship Round
FT
Fortuna Hjorring (W)
3 - 0
KoldingQ (W)
FT
Skovbakken (W)
3 - 0
BSF (W)
FT
Vejle (W)
1 - 4
Brondby (W)
Denmark: Elitedivisionen Play Out Relegation Round
FT
Varde (W)
3 - 0
ASA Aarhus (W)
England: Premier League
FT
Middlesbrough
1 - 2
Arsenal
England: Championship
FT
Barnsley
1 - 1
Brentford
FT
Birmingham City
0 - 2
Burton Albion
FT
Blackburn Rovers
1 - 1
Bristol City
FT
Brighton Hove Albion
2 - 1
Wigan Athletic
FT
Cardiff City
1 - 0
Nottingham Forest
FT
Derby County
1 - 1
Huddersfield Town
FT
Fulham
3 - 1
Aston Villa
FT
Ipswich Town
3 - 1
Newcastle United
FT
Leeds United
0 - 1
Wolverhampton Wanderers
FT
Preston North End
1 - 3
Norwich City
FT
Queens Park Rangers
1 - 2
Sheffield Wednesday
FT
Reading
2 - 1
Rotherham United
England: League One
FT
AFC Wimbledon
0 - 0
Peterborough United
FT
Bristol Rovers
1 - 0
Oldham Athletic
FT
Charlton Athletic
3 - 0
Gillingham
FT
Fleetwood Town
1 - 0
Millwall
FT
Northampton Town
1 - 1
Shrewsbury Town
FT
Oxford United
2 - 0
Port Vale
FT
Rochdale
2 - 0
Coventry City
FT
Scunthorpe United
3 - 1
Chesterfield
FT
Sheffield United
3 - 0
Bradford City
FT
Southend United
1 - 2
Milton Keynes Dons
FT
Walsall
1 - 0
Swindon Town
England: League Two
FT
Accrington Stanley
1 - 0
Crawley Town
FT
Barnet
0 - 2
Wycombe Wanderers
FT
Cambridge United
1 - 0
Exeter City
FT
Carlisle United
1 - 1
Stevenage
FT
Cheltenham Town
2 - 1
Grimsby Town
FT
Doncaster Rovers
0 - 1
Blackpool
FT
Leyton Orient
2 - 1
Hartlepool United
FT
Mansfield Town
1 - 1
Luton Town
FT
Morecambe
1 - 1
Colchester United
FT
Notts County
1 - 3
Portsmouth
FT
Plymouth Argyle
6 - 1
Newport County
FT
Yeovil Town
3 - 0
Crewe Alexandra
England: National League
FT
Aldershot Town
1 - 0
Dover Athletic
FT
Barrow
3 - 1
North Ferriby United
FT
Chester City
2 - 3
Woking
FT
Dagenham & Redbridge
2 - 2
Sutton United
FT
Eastleigh
2 - 1
Bromley
FT
Gateshead
1 - 2
Lincoln City
FT
Guiseley
1 - 2
Tranmere Rovers
FT
Macclesfield Town
1 - 3
Solihull Motors
FT
Maidstone United
1 - 0
Boreham Wood
FT
Southport
2 - 0
Forest Green
FT
Torquay United
3 - 1
Braintree
FT
York City
1 - 3
Wrexham
England: National League North
FT
Altrincham
1 - 4
Kidderminster Harriers
FT
Boston United
2 - 2
Gloucester City
FT
Brackley Town
0 - 0
Gainsborough
FT
Darlington 1883
4 - 2
United Of Manchester
FT
Fylde
1 - 1
Bradford Park Avenue
FT
Harrogate Town
0 - 3
Halifax Town
FT
Salford City
1 - 0
Curzon Ashton
FT
Stalybridge Celtic
0 - 1
Chorley
FT
Tamworth
4 - 1
Alfreton Town
FT
Telford United
2 - 4
Nuneaton
FT
Worcester
0 - 0
Stockport County
England: National League South
FT
Bath City
3 - 0
Poole Town
FT
Chelmsford City
3 - 1
Welling United
FT
Concord Rangers
3 - 0
Whitehawk
FT
Dartford
3 - 1
Hampton & Richmond
FT
Eastbourne Borough
4 - 0
East Thurrock United
FT
Gosport Borough
0 - 1
Oxford City
FT
Hemel Hempstead Town
2 - 0
Hungerford Town
FT
Margate
0 - 1
Ebbsfleet United
FT
St Albans
3 - 0
Weston Super Mare
FT
Truro City
0 - 3
Maidenhead
FT
Wealdstone
5 - 0
Bishops Stortford
England: Northern Premier League
FT
Barwell
1 - 0
Coalville
FT
Blyth Spartans
5 - 1
Whitby Town
FT
Buxton
2 - 1
Matlock Town
FT
Corby
3 - 0
Grantham Town
FT
Frickley Athletic
0 - 2
Spennymoor Town
FT
Hednesford Town
0 - 2
Stafford Rangers
FT
Ilkeston Town
0 - 1
Mickleover Sports
FT
Nantwich Town
0 - 1
Workington
FT
Rushall Olympic
0 - 2
Stourbridge
FT
Skelmersdale United
0 - 3
Marine
FT
Sutton Coldfield
1 - 0
Halesowen Town
FT
Warrington Town
1 - 1
Ashton United
England: Southern Premier League
FT
Chesham United
1 - 1
Slough Town
FT
Cinderford Town
2 - 1
Stratford
FT
Cirencester Town
3 - 0
Weymouth
FT
Dorchester Town
1 - 1
Basingstoke
FT
Frome
0 - 1
Chippenham
FT
Hayes & Yeading
0 - 2
Kings Langley
FT
Hitchin
1 - 1
Biggleswade Town
FT
Kettering
0 - 0
Cambridge City
FT
Leamington
1 - 0
Banbury United
FT
Redditch
0 - 1
Merthyr Tydfil
FT
St Ives
2 - 0
Kings Lynn
FT
St Neots
2 - 0
Dunstable
England: Isthmian Premier League
FT
Billericay
3 - 1
Canvey Island
FT
Dulwich Hamlet
0 - 1
Grays Athletic
FT
Folkestone
1 - 0
Tonbridge Angels
FT
Harlow Town
0 - 3
Enfield Town
FT
Harrow Borough
0 - 2
Hendon
FT
Havant & Waterlooville
1 - 0
Bognor Regis
FT
Leiston
1 - 2
Lowestoft Town
FT
Merstham
0 - 1
Kingstonian
FT
Metropolitan Police
0 - 1
Leatherhead
FT
Staines Town
0 - 1
Wingate & Finchley
FT
Sudbury
1 - 1
Needham Market
FT
Worthing
1 - 1
Burgess Hill Town
England: Challenge Cup
FT
Leicester City (U23)
1 - 3
Liverpool (U23)
England: Premier League 2 Division 2
FT
Middlesbrough (U23)
0 - 1
Wolverhampton Wanderers (U23)
FT
Stoke City (U23)
2 - 1
West Bromwich Albion (U23)
Faroe Islands: Premier League
FT
EB/Streymur
1 - 5
Vikingur Gota
FT
Fuglafjordur
0 - 1
Torshavn
FT
KI Klaksvik
2 - 2
NSI Runavik
FT
TB/FCS/ROYN
2 - 0
Skala
FT
Torshavn
2 - 2
B36 Torshavn
Finland: Veikkausliiga
FT
KuPS Kuopio
2 - 1
FC Inter Turku
FT
RoPS
2 - 4
VPS
France: Ligue 2
FT
Strasbourg
4 - 2
Ajaccio
Germany: 2. Bundesliga
FT
Arminia Bielefeld
2 - 3
Stuttgart
Germany: Regional League West
FT
Rodinghausen
0 - 4
Viktoria Koln
Germany: Regional League Southwest
FT
Hessen Kassel
1 - 2
Koblenz
FT
Waldhof Mannheim
0 - 2
Saarbrucken
Germany: Regional League Bavaria
FT
1860 Rosenheim
2 - 1
Nurnberg II
FT
Bayern Munich II
5 - 0
Bayern Hof
FT
Bayreuth
3 - 1
Seligenporten
FT
Garching
2 - 0
Schweinfurt
FT
Greuther Furth II
1 - 1
Augsburg II
FT
Memmingen
2 - 4
Schalding-Heining
FT
Unterhaching
5 - 0
Buchbach
Hong Kong: Premier League
FT
Kitchee
2 - 0
Sun Pegasus
Iceland: League Cup Final
FT
Grindavik
0 - 4
KR Reykjavik
Indonesia: Liga 1
FT
PS TNI
2 - 2
Pusamania Borneo
FT
Semen Padang
1 - 1
Sriwijaya
Iran: Azadegan League
FT
Aluminium Arak
1 - 1
Gol Gohar
FT
Esteghlal Ahvaz
0 - 1
Kheybar Khorramabad
FT
Foolad Yazd
1 - 0
Nassaji Mazandaran
FT
Khoneh Be Khoneh
1 - 1
Fajr Sepasi
FT
Mes Rafsanjan
1 - 2
Baderan Tehran
FT
Oxin Alborz
1 - 1
Naft Masjed Soleyman
FT
Pars Jonoobi Jam
2 - 0
Malavan
FT
Rah Ahan
1 - 0
Mes Kerman
FT
Sepidrood Rasht
1 - 1
Iranjavan Bushehr
Israel: Division 1
FT
Hapoel Beer Sheva
2 - 0
Beitar Jerusalem
Italy: Serie B
FT
Brescia
1 - 0
Benevento
FT
Carpi
2 - 0
Bari
FT
Cesena
1 - 0
Spezia
FT
Frosinone
2 - 3
Novara
FT
Perugia
0 - 0
Ascoli
FT
Pisa
0 - 1
Avellino
FT
Salernitana
2 - 1
Latina
FT
Spal
2 - 1
Trapani
FT
Verona
2 - 0
Cittadella
FT
Vicenza
0 - 1
Pro Vercelli
FT
Virtus Entella
1 - 1
Ternana
Italy: Lega Pro Divisione Unica Group B
FT
Reggiana
1 - 1
Gubbio
Kenya: Division 1
FT
Kariobangi Sharks
1 - 0
Nakumatt
FT
Mathare United
0 - 1
Posta Rangers
Kuwait: Premier League
FT
Al Jahra
2 - 1
Al Sulaibikhat
FT
Al Nasr
0 - 1
Al Qadsia
FT
Al Shabab Al Ahmadi
2 - 0
Al Fahaheel
FT
Kazma
1 - 1
Al Salmiyah
Lithuania: Division 1
FT
Utenis Utena
1 - 0
Zalgiris Kaunas
Luxembourg: FA Cup Quarter Final
AET
Rodange 91
2 - 3
Esch
Malta: Premier League
FT
Mosta
2 - 1
Hamrun Spartans
FT
Sliema Wanderers
3 - 0
Floriana
Netherlands: Eerste Divisie
FT
De Graafschap
2 - 0
MVV Maastricht
FT
Dordrecht
0 - 2
Telstar
FT
Fortuna Sittard
2 - 0
Oss
FT
Helmond Sport
2 - 0
Den Bosch
FT
Jong PSV Eindhoven
3 - 1
Jong Ajax
FT
Jong Utrecht
0 - 2
Cambuur
FT
NAC Breda
3 - 3
Eindhoven
FT
VVV Venlo
0 - 0
Emmen
FT
Volendam
1 - 2
Achilles 29
FT
Waalwijk
1 - 1
Almere City
Norway: Eliteserien
FT
Aalesund
3 - 1
Lillestrom
FT
Brann
3 - 1
Haugesund
FT
Molde
4 - 0
Valerenga
FT
Odd Ballklubb
1 - 0
Tromso
FT
Sandefjord
2 - 0
Kristiansund BK
FT
Sogndal
1 - 1
Stromsgodset
FT
Stabaek
3 - 0
Sarpsborg 08
FT
Viking
0 - 1
Rosenborg
Norway: 1. Division
FT
Bodo/Glimt
5 - 0
Elverum
FT
Floro
0 - 0
Levanger
FT
Ranheim
2 - 1
Arendal
FT
Sandnes Ulf
0 - 0
Fredrikstad
FT
Start
4 - 0
Asane
FT
Tromsdalen
2 - 2
Kongsvinger
FT
Ullensacker/Kisa
2 - 0
Strommen
Norway: 2. Divisjon Group 1
FT
Alta
2 - 0
Follo
FT
Asker
1 - 5
Ham-Kam
FT
Brumunddal
1 - 0
Kjelsas
FT
Finnsnes
0 - 1
Grorud
FT
KFUM Oslo
1 - 1
Baerum
FT
Nybergsund Il Trysil
0 - 1
Skeid
Norway: 2. Divisjon Group 2
FT
Byasen
1 - 2
Vidar
FT
Egersund
1 - 1
Nest-Sotra
FT
Fram Larvik
0 - 0
Fana
FT
Honefoss
2 - 2
Notodden
FT
Nardo
2 - 1
Vindbjart
FT
Vard Haugesund
1 - 1
Hodd
Norway: Toppserien
FT
Avaldsnes (W)
2 - 1
Valerenga (W)
FT
Grand Bodo
2 - 2
Arna-Bjornar (W)
FT
Lillestrom (W)
6 - 1
Klepp (W)
FT
Medkila (W)
1 - 1
Sandvikens (W)
FT
Roa (W)
1 - 2
Stabaek (W)
FT
Trondheims-Orn (W)
3 - 2
Kolbotn (W)
Paraguay: Primera Division Apertura
FT
Deportivo Capiata
2 - 0
Club Nacional
Poland: Ekstraklasa
FT
Lechia Gdansk
2 - 1
Arka Gdynia
FT
Legia Warszawa
0 - 0
Korona Kielce
FT
Termalica Nieciecza
1 - 0
Piast Gliwice
FT
Wisla Krakow
1 - 0
Zaglebie Lubin
Portugal: Primeira Liga
FT
Nacional
0 - 1
Moreirense
Republic of Ireland: League Cup 2nd Round
PEN
Dundalk
6 - 5
UCD
FT
Finn Harps
0 - 1
Sligo Rovers
FT
Galway United
2 - 0
Derry City
FT
Limerick
0 - 3
Cork City
FT
Shamrock Rovers
3 - 1
Bohemians
FT
Shelbourne
0 - 2
Longford Town
PEN
St Patricks Athletic
5 - 3
Bray Wanderers
FT
Waterford United
2 - 0
Cobh Ramblers
Romania: Liga I
FT
CFR Cluj
0 - 0
Steaua Bucuresti
FT
Voluntari
0 - 0
CSMS Iasi
Russia: Football National League
FT
Fakel Voronezh
1 - 0
Shinnik Yaroslavl
FT
Khabarovsk
1 - 0
Zenit St Petersburg II
FT
Khimki
1 - 0
Baltika
FT
Kuban
3 - 1
Tyumen
FT
Mordovia Saransk
1 - 2
Enisey
FT
Sibir
1 - 3
Dinamo Moscow
FT
Sokol Saratov
1 - 2
Neftekhimik
FT
Spartak Moscow (2)
3 - 0
Luch-Energiya
FT
Tambov
3 - 0
Volgar Astrakhan
FT
Tosno
0 - 0
Spartak Nalchik
Russia: PFL West
FT
Pskov 747
0 - 1
Solyaris Moscow
Russia: PFL Center
FT
Kaluga
2 - 1
Torpedo Moscow
Russia: PFL South
FT
Dinamo Stavropol
0 - 2
Chayka
FT
SKA Rostov
1 - 0
Biolog-Novokubansk
Slovenia: Prva Liga
FT
Aluminij
2 - 2
Luka Koper
FT
Domzale
5 - 3
Krsko
FT
Olimpija Ljubljana
1 - 1
Radomlje
South Korea: WK League
FT
Gyeongju HNP (W)
0 - 2
Daejon Sportstoto (W)
FT
Hwacheon KSPO (W)
3 - 1
Busan Sangmu (W)
FT
Icheon Daekyo (W)
2 - 0
Seoul Amazones (W)
FT
Suwon (W)
2 - 1
Red Angels (W)
Spain: Primera Division
FT
Alaves
2 - 1
Villarreal
Spain: Segunda Division
FT
Levante
0 - 0
Reus
Sweden: Allsvenskan
FT
AIK
1 - 2
Hammarby
FT
IFK Goteborg
1 - 1
AFC Eskilstuna
FT
Kalmar
1 - 3
Jonkopings Sodra
FT
Norrkoping
0 - 2
Sirius
Sweden: Superettan
FT
Falkenbergs
1 - 1
Degerfors
FT
Frej
0 - 1
Osters
FT
Helsingborg
1 - 1
Gefle
Sweden: Division 1 North
FT
Carlstad United
0 - 0
IFK Lulea
FT
Nykoping
1 - 0
Team TG
FT
Sandvikens
1 - 2
Akropolis
FT
Syrianska Botkyrka
0 - 3
Brage
FT
Umea
3 - 3
Vasalunds
Sweden: Division 1 South
FT
Angelholms
2 - 0
Oskarshamns AIK
FT
Husqvarna
1 - 2
Landskrona BoIS
FT
Ljungskile
1 - 0
Utsiktens
Sweden: Damallsvenskan
FT
Eskilstuna United (W)
1 - 0
Hammarby DFF (W)
Switzerland: Super League
FT
Lugano
2 - 1
Thun
FT
Luzern
2 - 0
St Gallen
FT
Young Boys
0 - 1
Grasshopper Club
Switzerland: Challenge League
FT
FC Zurich
3 - 2
Aarau
FT
Neuchatel Xamax
3 - 0
Chiasso
FT
Wohlen
0 - 1
Schaffhausen