Football ResultsSaturday, 17th June 2017
Angola: Division 1
FT
Inter Luanda
0 - 0
Sagrada Esperanca
FT
Kabuscorp
1 - 1
Academica do Lobito
FT
Progresso Lunda Sul
0 - 0
Onze Bravos
Argentina: Primera Division
FT
Aldosivi
0 - 4
Boca Juniors
FT
Arsenal Sarandi
1 - 2
Godoy Cruz
FT
Atletico de Rafaela
1 - 1
Quilmes
FT
Banfield
3 - 1
Rosario Central
FT
Estudiantes LP
2 - 0
Belgrano Cordoba
FT
Velez Sarsfield
5 - 1
Sarmiento Junin
Argentina: Primera B Nacional
FT
Argentinos Juniors
1 - 0
Santamarina
FT
Chacarita Juniors
1 - 0
Boca Unidos
FT
Crucero del Norte
2 - 0
Almagro
FT
Douglas Haig
0 - 0
All Boys
FT
Instituto Cordoba
1 - 0
Independiente Rivadavia
FT
Nueva Chicago
0 - 1
Flandria
FT
San Martin Tucuman
2 - 2
Central Cordoba
Argentina: Primera B Metropolitana
FT
Acassuso
4 - 1
Tristan Suarez
FT
Colegiales
0 - 4
Deportivo Riestra
FT
Comunicaciones
1 - 1
Estudiantes BA
FT
Excursionistas
2 - 3
San Telmo
FT
Talleres Remedios
0 - 1
Defensores de Belgrano
Australia: NPL Australian Capital Territory
FT
Canberra FC
0 - 3
Centre of Excellence
Australia: NPL New South Wales
FT
Bonnyrigg White Eagles
1 - 0
Apia Leichhardt Tigers
FT
Sutherland Sharks
3 - 2
Sydney United 58
FT
Sydney FC (Youth)
2 - 4
Manly United
Australia: NPL Northern New South Wales
FT
Lambton Jaffas
5 - 0
Weston Workers Bears
FT
Valentine Phoenix
1 - 3
Broadmeadow Magic
Australia: NPL Queensland
FT
Brisbane Roar (Youth)
1 - 5
Moreton Bay United
FT
Brisbane Strikers
2 - 2
FNQ Heat
FT
Gold Coast City
9 - 0
Sunshine Coast
FT
Northern Fury
1 - 4
Brisbane City
Australia: NPL South Australia
FT
Adelaide United II
1 - 0
Campbelltown City
FT
Croydon Kings
3 - 1
Adelaide Olympic
FT
Cumberland United
0 - 5
Adelaide City
FT
NE Metrostars
2 - 1
Adelaide Comets
FT
West Adelaide
0 - 1
Para Hills Knights
FT
West Torrens Birkalla
2 - 0
Cumberland United
Australia: NPL Tasmania
FT
Launceston City
0 - 0
Kingborough Lions
FT
Northern Rangers
0 - 2
South Hobart
FT
Olympia
1 - 2
Devonport City
Australia: NPL Victoria
FT
Green Gully
3 - 0
Avondale
FT
Hume City
3 - 0
Kingston City
FT
Port Melbourne
2 - 1
North Geelong
Australia: NPL Western Australia
FT
Balcatta
1 - 1
Perth Glory (Youth)
FT
Cockburn City
1 - 1
Floreat Athena
FT
Inglewood United
2 - 1
ECU Joondalup
FT
Mandurah City
1 - 0
Stirling Lions
FT
Sorrento
0 - 0
Armadale
FT
Subiaco
5 - 3
Joondalup United
Austria: Regional Leagues Relegation Play Off
FT
Mattersburg II
0 - 3
St Polten II
Belarus: Division 1
FT
Vitebsk
1 - 0
Slavia Mozyr
Brazil: Serie A
FT
Atletico Goianiense
0 - 1
Atletico Paranaense
FT
Vasco da Gama
1 - 0
Avai
Brazil: Serie B
FT
BOA
2 - 1
Nautico Recife
FT
Brasil de Pelotas
3 - 0
Vila Nova
FT
CRB
0 - 3
Londrina
FT
Goias
1 - 2
ABC
FT
Paysandu
0 - 0
Juventude
FT
Santa Cruz
0 - 0
Internacional
Brazil: Serie C Group A
FT
Moto Club
1 - 1
ASA
Brazil: Serie C Group B
FT
Mogi Mirim
2 - 0
Tupi
FT
Tombense
0 - 0
Bragantino
FT
Volta Redonda
0 - 0
Ypiranga PE
Canada: Canadian Soccer League
FT
FC Vorkuta
5 - 1
Royal Toronto
China: Super League
FT
Guizhou Zhicheng
0 - 2
Guangzhou Evergrande
FT
Hebei China Fortune
1 - 0
Tianjin Quanjian
FT
Henan Jianye
3 - 1
Yanbian Funde
FT
Shanghai Shenhua
2 - 2
Chongqing Lifan
China: League One
FT
Beijin Renhe
3 - 0
Nei Mongol Zhongyou
FT
Shenzhen
4 - 1
Hangzhou Greentown
FT
Zhejiang Yiteng
0 - 1
Meizhou Hakka
Denmark: 2. Division Play Off Relegation Group
FT
Frem
1 - 1
VSK Arhus
FT
HIK Hellerup
2 - 2
Svendborg
FT
Naesby
2 - 1
Fredensborg
FT
Odder IGF
0 - 1
Middelfart
FT
Sydvest 05
3 - 1
Jammerbugt
FT
Vejgaard B
2 - 1
Holbaek
Denmark: Elitedivisionen Play Offs Championship Round
FT
BSF (W)
0 - 10
KoldingQ (W)
FT
Brondby (W)
2 - 2
Fortuna Hjorring (W)
FT
Skovbakken (W)
3 - 1
Vejle (W)
Denmark: Elitedivisionen Play Out Relegation Round
FT
Naesby (W)
3 - 1
Sundby (W)
FT
Odense (W)
2 - 0
Varde (W)
FT
Sonderjyske (W)
1 - 3
ASA Aarhus (W)
Ecuador: Division 1 Stage 1
FT
Delfin
3 - 1
Universidad Catolica
FT
El Nacional
1 - 3
Barcelona
Ecuador: Division 2 Stage 1
FT
Deportivo Colon
5 - 0
Aucas
FT
Imbabura
0 - 0
LDU Loja
FT
Manta
2 - 1
America de Quito
FT
Mushuc Runa
0 - 1
CDS Santa Rita
Egypt: Division 1
FT
Al Masry
1 - 0
Petrojet
Estonia: Esiliiga
FT
Kuressaare
2 - 2
Tartu Welco
FT
Levadia Tallinn II
0 - 1
Santos Tartu
FT
Maardu Linnameeskond
1 - 0
Flora Tallinn II
FT
Rakvere Tarvas
2 - 1
FCI Tallinn II
FIFA: Confederations Cup Group Stage
FT
Russia
2 - 0
New Zealand
Finland: Veikkausliiga
FT
HIFK
0 - 2
PS Kemi
FT
RoPS
2 - 0
FC Inter Turku
FT
SJK
0 - 1
VPS
Finland: Ykkonen
FT
AC Oulu
1 - 0
Ekranas IF
FT
GrIFK
1 - 1
Haka
FT
Honka
1 - 1
TPS
FT
KPV
4 - 2
OPS
Finland: Kakkonen Group A
FT
KTP
2 - 0
JaPS
FT
Kultsu
2 - 1
Legirus Inter
FT
Lahti Akatemia
2 - 3
Pepo
FT
Sudet
0 - 2
Keski-Uusimaa
Finland: Kakkonen Group B
FT
BK-46
5 - 2
TPV
FT
Jazz
3 - 2
Salpa
FT
KaPa
3 - 0
MuSa
FT
Viikingit
1 - 0
Peimari United
Finland: Kakkonen Group C
FT
JBK
3 - 1
Narpes Kraft
FT
Kajha
3 - 1
Hercules
FT
TP-47 Tornio
2 - 1
KuFu 98
FT
VIFK
9 - 0
Villiketut
Finland: Naisten Liga
FT
Aland United (W)
1 - 1
PK-35 (W)
FT
HJK Helsinki (W)
0 - 1
Honka (W)
FT
Ilves Tampere (W)
1 - 1
TPS (W)
FT
JyPK (W)
1 - 0
Pallokissat (W)
FT
ONS (W)
3 - 0
GBK (W)
Friendly: Club
FT
Admira Wacker
4 - 0
KSV Superfund
FT
Bala Town
1 - 3
Linfield
FT
Ballymena United
0 - 0
Connahs Quay
FT
Coleraine
3 - 1
Bangor City
FT
Domzale
2 - 0
Balzan
FT
Eurocollege
0 - 15
Ludogorets
FT
Fakel Voronezh
4 - 3
Avangard Kursk
FT
Inter Baku
2 - 1
Viitorul Constanta
FT
Inter Zapresic
1 - 1
Shkendija
FT
ND Gorica
3 - 0
Olimpija Ljubljana
FT
Spartak Moscow (2)
0 - 0
Khimki
FT
St Polten
1 - 0
Wiener Neustadt
FT
Vojvodina
1 - 0
Mladost Podgorica
Georgia: Umaglesi Liga
FT
Saburtalo
0 - 5
Dinamo Tbilisi
FT
Torpedo Kutaisi
1 - 0
Dinamo Batumi
Indonesia: Liga 1
FT
Arema
2 - 0
Bali United Pusam
Italy: Promotion Play Offs Final
FT
Parma
2 - 0
Alessandria
Japan: J1 League
FT
Albirex Niigata
1 - 2
Omiya Ardija
FT
Cerezo Osaka
1 - 1
Shimizu S Pulse
FT
Kashima Antlers
3 - 0
Consadole Sapporo
FT
Kawasaki Frontale
1 - 0
Sanfrecce Hiroshima
FT
Sagan Tosu
1 - 1
Vegalta Sendai
FT
Ventforet Kofu
0 - 0
Kashiwa Reysol
FT
Vissel Kobe
0 - 1
Gamba Osaka
Japan: J2 League
FT
Avispa Fukuoka
3 - 1
Nagoya Grampus
FT
Fagiano Okayama Next
1 - 1
Gifu
FT
Mito Hollyhock
3 - 1
JEF United Chiba
FT
Oita Trinita
2 - 1
Kamatamare Sanuki
FT
Shonan Bellmare
1 - 0
Kyoto Sanga
FT
Tokushima Vortis
3 - 0
Roasso Kumamoto
FT
Tokyo Verdy
3 - 3
Ehime
FT
V-Varen Nagasaki
0 - 0
Machida Zelvia
FT
Yokohama FC
0 - 1
Montedio Yamagata
FT
Zweigen Kanazawa
3 - 2
Renofa Yamaguchi
Japan: J3 League
FT
Tochigi SC
2 - 1
Kagoshima United
Japan: Japan Football League 1st Stage
FT
Honda Lock
3 - 0
Yokogawa Musashino
FT
Maruyasu Okazaki
0 - 1
Honda Lock
FT
Mio Biwako Shiga
1 - 2
Tochigi Uva
Kazakhstan: Premier League
FT
FC Kaysar
0 - 1
Ordabasy
FT
Kairat Almaty
2 - 0
Tobol Kostanay
FT
Shakhter Karagandy
2 - 0
Atyrau
Kenya: Division 1
FT
AFC Leopards
0 - 0
Mathare United
FT
Chemelil Sugar
2 - 1
Nzoia Sugar
FT
Thika United
2 - 2
Posta Rangers
Latvia: Virsliga
FT
Jelgava
2 - 0
FS Metta/Lu
FT
Riga
3 - 0
Rigas Futbola Skola
Norway: Eliteserien
FT
Kristiansund BK
1 - 1
Aalesund
Norway: 1. Division
FT
Arendal
1 - 3
Bodo/Glimt
Norway: 2. Divisjon Group 1
FT
Alta
1 - 0
Kjelsas
FT
Asker
1 - 0
Brumunddal
FT
Baerum
3 - 3
Ham-Kam
FT
Follo
0 - 5
Raufoss
FT
Nybergsund Il Trysil
3 - 4
Grorud
Norway: 2. Divisjon Group 2
FT
Vard Haugesund
2 - 3
Fram Larvik
FT
Vidar
1 - 0
Nest-Sotra
Norway: Toppserien
FT
Kolbotn (W)
0 - 3
Roa (W)
FT
Sandvikens (W)
0 - 1
Klepp (W)
Paraguay: Primera Division Apertura
FT
Deportivo Capiata
1 - 0
Cerro Porteno
FT
Sportivo Trinidense
1 - 1
General Diaz
Paraguay: Segunda Division
FT
3 de Febrero
2 - 1
Guairena
FT
Fernando de la Mora
7 - 2
Olimpia de Ita
FT
Martin Ledesma
0 - 2
Ovetense
FT
Resistencia
2 - 2
Fulgencio Yegros
Peru: Primera Division Apertura
FT
Sport Rosario
1 - 1
Real Garcilaso
FT
Union Comercio
4 - 0
Sport Huancayo
Peru: Segunda Division
FT
Cesar Vallejo
2 - 0
Serrato Pacasmayo
FT
Los Caimanes
2 - 1
Sport Loreto
FT
Sport Victoria
2 - 0
Carlos Mannucci
Philippines: Philippines Football League
FT
JP Voltes
2 - 1
Ceres
FT
Kaya
0 - 2
Meralco Manila
Republic of Ireland: Premier Division
FT
Sligo Rovers
1 - 1
Galway United
Republic of Ireland: Division 1
FT
Longford Town
2 - 1
Cobh Ramblers
Singapore: S League
FT
Tampines Rovers
3 - 1
Balestier Khalsa
South Africa: Premier Soccer League Relegation Play Offs
FT
Black Leopards
1 - 1
Baroka
South Korea: K League
FT
Daegu
2 - 2
Gwangju
FT
Jeonnam Dragons
0 - 3
Jeonbuk Motors
FT
Pohang Steelers
1 - 2
Ulsan Hyundai
South Korea: K League Challenge
FT
Daejeon Citizen
1 - 2
Ansan Greeners
FT
Suwon City
2 - 2
Seoul E-Land
Spain: Segunda Promotion Play Off Semi Final
FT
Getafe
3 - 0
Huesca
Spain: Segunda Division B Promotion Play Offs 3rd Round
FT
Valencia Mestalla
0 - 1
Albacete
Sweden: Superettan
FT
Atvidabergs
1 - 1
Osters
FT
Brommapojkarna
3 - 2
GAIS
FT
Syrianska
4 - 2
Frej
FT
Varbergs BoIS
4 - 0
Degerfors
FT
Varnamo
1 - 1
Falkenbergs
Sweden: Division 1 North
FT
Brage
4 - 2
Assyriska
FT
Carlstad United
1 - 0
Nykoping
FT
Sollentuna
0 - 0
Vasteras
Sweden: Division 1 South
FT
Husqvarna
2 - 1
Utsiktens
FT
Oddevold
2 - 1
Karlskrona
FT
Oskarshamns AIK
4 - 0
Ljungskile
Sweden: Damallsvenskan
FT
Limhamn Bunkeflo (W)
2 - 0
KIF Orebro DFF (W)
Syria: Premier League
FT
Al Fotuwa
1 - 1
Al Muhafaza
Thailand: Premier League
FT
Bangkok Glass
8 - 0
Super Power Samut Prakan
FT
Buriram United
2 - 0
Navy FC
FT
Chonburi
1 - 0
Pattaya United
FT
Ratchaburi
1 - 0
Ubon UMT
FT
Suphanburi
2 - 0
Port FC
Tunisia: FA Cup Final
FT
Club Africain
1 - 0
Ben Guerdane
UEFA: U21 Championship Group Stage
FT
Portugal (U21)
2 - 0
Serbia (U21)
FT
Spain (U21)
5 - 0
FYR Macedonia (U21)
USA: MLS
FT
Atlanta United
3 - 1
Columbus Crew
FT
New England Revolution
1 - 2
Chicago Fire
FT
New York City
2 - 1
Seattle Sounders
FT
Orlando City
3 - 3
Montreal Impact
USA: North American Soccer League NASL Spring Championship
FT
Indy Eleven
2 - 0
Carolina Railhawks
FT
Miami FC
4 - 0
Jacksonville Armada
USA: National Womens Soccer League
FT
Chicago Red Stars (W)
1 - 1
Washington Spirit (W)
FT
North Carolina Courage (W)
3 - 1
Boston Breakers (W)
Uruguay: Primera Division Torneo Intermedio
FT
Club River Plate
1 - 1
Cerro
FT
Fenix
1 - 1
Defensor Sporting
FT
Juventud
2 - 2
Sud America
FT
Racing Montevideo
1 - 3
Nacional de Football
Venezuela: Apertura Play Off Semi Final
FT
Deportivo La Guaira
1 - 2
Caracas