Football ResultsFriday, 19th May 2017
Angola: Division 1
FT
Progresso Associacao
1 - 0
Santa Rita de Cassia
Argentina: Primera B Metropolitana
FT
Deportivo Espanol
1 - 0
Villa San Carlos
FT
Estudiantes BA
1 - 1
Deportivo Riestra
Armenia: Premier League
FT
Banants Yerevan
0 - 3
Alashkert
Australia: NPL Victoria
FT
Melbourne Knights
1 - 0
Hume City
FT
Port Melbourne
0 - 1
Heidelberg United
Austria: Erste Liga
FT
Austria Lustenau
2 - 0
Wiener Neustadt
FT
KSV Superfund
3 - 2
BW Linz
FT
LASK Linz
2 - 2
FAC Team Fur Wien
FT
Liefering
2 - 3
Wattens
FT
Wacker Innsbruck
3 - 0
Horn
Austria: Regional League East
FT
Amstetten
1 - 0
Parndorf
FT
Austria Salzburg II
0 - 2
First Vienna 1894
FT
Mannsdorf
3 - 3
Admira Wacker II
FT
Neusiedl am See
4 - 2
Ebreichsdorf
FT
Traiskirchen
5 - 3
St Polten II
FT
Wiener Sportklub
1 - 2
Rapid Vienna II
Austria: Regional League Central
FT
ATSV Wolfsberg
2 - 4
Lafnitz
FT
Allerheiligen
1 - 1
Gleisdorf 09
FT
Austria Klagenfurt
2 - 2
Weiz
FT
Pasching/LASK Juniors
0 - 2
Union Gurten
FT
Stadl-Paura
2 - 3
Deutschlandsberger
FT
Union St Florian
1 - 1
Pottinger Grieskirchen
FT
Vorwarts Steyr
1 - 1
Kalsdorf
Belgium: Division 1A Europa League Play Off
FT
St Truiden
7 - 0
Mechelen
FT
Standard Liege
2 - 0
Lierse
FT
Union St Gilloise
1 - 3
Waasland-Beveren
Brazil: Serie B
FT
Parana
0 - 0
Paysandu
FT
Vila Nova
0 - 0
Juventude
Brazil: Serie C Group A
FT
Fortaleza
1 - 0
Botafogo PB
Bulgaria: UEFA Play Offs Quarter Final
FT
Beroe
2 - 1
Botev Plovdiv
Bulgaria: Second PFL
FT
Etar Veliko Tarnovo
0 - 0
Tsarsko Selo
Bulgaria: 3rd Amateur Football League Southeast 3 AFL
FT
Minyor Radnevo
2 - 0
Arda Kardzhali
CONMEBOL: Copa Libertadores Group Stage
FT
Botafogo (BRA)
1 - 0
Atletico Nacional Medellin (COL)
FT
FBC Melgar (PER)
2 - 3
River Plate (ARG)
China: Super League
FT
Beijing Guoan
2 - 2
Guangzhou R&F
FT
Guangzhou Evergrande
2 - 1
Jiangsu Suning
Egypt: Division 1
FT
Al Nasr Taa'den
0 - 3
El Entag El Harby
FT
Ismaily
1 - 1
Al Mokawloon
Estonia: Meistriliiga
FT
Flora Tallinn
3 - 0
FCI Tallinn
FT
Trans Narva
3 - 0
Parnu Linnameeskond
Finland: Veikkausliiga
FT
HIFK
1 - 1
Mariehamn
FT
Ilves Tampere
0 - 2
FC Inter Turku
FT
JJK
1 - 4
VPS
FT
Lahti
1 - 2
KuPS Kuopio
FT
PS Kemi
0 - 1
HJK Helsinki
FT
SJK
3 - 0
RoPS
Finland: Ykkonen
FT
Ekranas IF
0 - 1
Honka
Finland: Kakkonen Group B
FT
Jazz
0 - 2
BK-46
Finland: Kakkonen Group C
FT
OTP
0 - 3
AC Kajaani
Finland: Naisten Liga
FT
TPS (W)
0 - 1
HJK Helsinki (W)
France: Ligue 2
FT
Ajaccio
3 - 2
Tours
FT
Auxerre
1 - 0
Red Star 93
FT
Clermont Foot
1 - 0
Valenciennes
FT
Laval
1 - 2
Nimes
FT
Le Havre
4 - 1
Orleans
FT
Lens
3 - 1
Niort
FT
Reims
1 - 2
Amiens
FT
Sochaux
2 - 3
Troyes
FT
Stade Brestois 29
6 - 2
GFC Ajaccio
FT
Strasbourg
2 - 1
Bourg-en-Bresse 01
France: Championnat National
FT
Beziers
3 - 2
Belfort
FT
Chambly Thelle
4 - 0
Quevilly
FT
Chateauroux
1 - 1
Les Herbiers
FT
Concarneau
0 - 3
Pau
FT
Consolat Marseille
3 - 2
Bastia CA
FT
Dunkerque
3 - 3
Boulogne
FT
Epinal
2 - 1
Lyon Duchere
FT
Paris FC
2 - 0
Creteil
FT
Sedan
1 - 4
Avranches
Germany: Regional League North
FT
Hamburg II
1 - 1
Oldenburg
Germany: Regional League Bavaria
FT
1860 Munich II
0 - 3
Unterhaching
FT
Bayreuth
0 - 1
Ingolstadt 04 II
Iceland: Urvalsdeild Women
FT
Haukar (W)
1 - 3
Breidablik (W)
Indonesia: Liga 1
FT
Barito Putera
2 - 0
Gresik United
FT
Madura United
4 - 1
PS TNI
Israel: Division 2
FT
Beitar Tel Aviv
2 - 0
Hapoel Bnei Lod
FT
Hapoel Jerusalem
1 - 1
Hapoel Afula
FT
Hapoel Nazareth-Illit
0 - 2
Hapoel Rishon LeZion
FT
Ironi Nesher
2 - 0
Maccabi Shaarayim
FT
Ironi Ramat HaSharon
2 - 0
Maccabi Hertzliya
FT
Maccabi Ahi Nazareth
0 - 2
Maccabi Netanya
Japan: J1 League
FT
Kashima Antlers
0 - 3
Kawasaki Frontale
Mexico: Clausura Play Off Semi Final
FT
Toluca
1 - 1
Guadalajara Chivas
FT
UANL Tigres
2 - 0
Club Tijuana
Netherlands: Eredivisie Women
FT
Ajax (W)
2 - 1
ADO Den Haag (W)
FT
PEC Zwolle (W)
2 - 3
Heerenveen (W)
FT
Telstar (W)
4 - 1
Achilles 29 (W)
FT
Twente (W)
2 - 1
PSV Eindhoven (W)
Norway: 1. Division
FT
Mjondalen
2 - 2
Sandnes Ulf
Oman: Pro League
FT
Al Khaboora
3 - 2
Al Oruba
FT
Al Nasr Salalah
0 - 0
Sohar
FT
Al Rustaq
1 - 2
Jaalan Club
FT
Al Suwaiq
2 - 2
Muscat Club
FT
Dhofar
2 - 2
Al Shabab Seeb
FT
Oman Club
3 - 1
Fanja
FT
Saham
3 - 3
Al Nahda Club
Paraguay: Primera Division Apertura
FT
General Diaz
0 - 3
Rubio Nu
FT
Sportivo Luqueno
1 - 1
Deportivo Capiata
Poland: Ekstraklasa
FT
Cracovia Krakow
2 - 0
Ruch Chorzow
FT
Slask Wroclaw
4 - 1
Arka Gdynia
Qatar: Emir Cup Final
FT
Al Rayyan
1 - 2
Al Sadd
Republic of Ireland: Premier Division
FT
Bray Wanderers
1 - 2
Bohemians
FT
Cork City
5 - 0
Drogheda United
FT
Derry City
3 - 1
Shamrock Rovers
FT
Galway United
2 - 1
Finn Harps
FT
Limerick
0 - 3
Dundalk
FT
St Patricks Athletic
1 - 1
Sligo Rovers
Republic of Ireland: Division 1
FT
UCD
0 - 1
Cobh Ramblers
FT
Waterford United
1 - 0
Longford Town
FT
Wexford Youths
1 - 0
Shelbourne
Romania: Liga I
FT
CSMS Iasi
1 - 0
Gaz Metan Medias
FT
Pandurii Targu Jiu
1 - 0
Targu Mures
Romania: Liga II
FT
Chindia Targoviste
1 - 0
Olimpia Satu Mare
Romania: Liga III Serie 1
FT
Aerostar Bacau
5 - 2
Sporting Liesti
FT
Atletico Vaslui
1 - 2
Avantul Valea Marului
FT
Bacau
5 - 1
Sportul Chiscani
FT
Kosarom Pascani
0 - 2
Csikszereda Miercurea Ciuc
FT
Olimpia Ramnicu Sarat
1 - 2
Harman
FT
Petrotub Roman
1 - 1
Metalosport Galati
Romania: Liga III Serie 2
FT
Dinamo Bucuresti II
2 - 1
Unirea 2004 Slobozia
FT
Metaloglobus
3 - 2
Gloria Popesti Leordeni
FT
Viitorul Domnesti
3 - 0
Arsenal Malu
Romania: Liga III Serie 3
FT
Atletic Bradu
1 - 0
Filiasi
FT
Concordia II
2 - 3
Alexandria
FT
Mioveni II
0 - 1
Sporting Rosiori
FT
SCM Pitesti
3 - 1
Steaua Bucuresti II
FT
Sirineasa
1 - 1
Flacara Moreni
FT
Universitatea Craiova II
0 - 1
Voluntari II
FT
Urban Titu
3 - 0
Podari
Romania: Liga III Serie 4
FT
Becicherecu Mic
0 - 2
UTA Batrana Doamna II
FT
Millenium Giarmata
1 - 1
Gloria Cermei
FT
National Sebis
0 - 2
Performanta Ighiu
FT
Pandurii Targu Jiu II
1 - 2
Lugoj
FT
Politehnica Timisoara II
4 - 8
Ripensia Timisoara
FT
Unirea Alba Iulia
1 - 0
Cetate Deva
Romania: Liga III Serie 5
FT
Metalurgistul Cugir
1 - 2
Unirea Dej
FT
Osorhei
3 - 0
FC Bistrita
FT
Sanatatea Cluj
2 - 0
Zalau
FT
Targu Mures II
0 - 4
Avantul Reghin
FT
Unirea Jucu
3 - 2
Gaz Metan Medias II
Russia: PFL Ural Povolzhye
FT
Chelyabinsk
1 - 0
KAMAZ Naberezhnye Chelny
FT
Lada Togliatti
1 - 3
Nosta
FT
Olimpiyets Nizhny Novgorod
1 - 1
Zenit-Izhevsk
FT
Volga Ulyanovsk
1 - 1
Dinamo Kirov
Scotland: Premiership Play Off Semi Final
FT
Falkirk
1 - 2
Dundee United
Singapore: S League
FT
Warriors
1 - 0
Balestier Khalsa
Slovakia: Division 1
FT
Senica
1 - 0
Spartak Trnava
FT
Sport Podbrezova
0 - 1
Ruzomberok
FT
Tatran Presov
1 - 1
Dunajska Streda
FT
Trencin
3 - 2
Slovan Bratislava
FT
Vion Zlate Moravce
1 - 4
MSK Zilina
Spain: Primera Division
FT
Granada
1 - 2
Espanyol
Spain: Segunda Division
FT
Getafe
2 - 0
Elche
FT
Rayo Vallecano
2 - 0
Gimnastic
Syria: Premier League
FT
Al Fotuwa
0 - 1
Al Ittihad Aleppo
FT
Al Jazeera Hasakah
1 - 0
Hutteen
FT
Al Wathba
1 - 1
Taliya
FT
Jableh
0 - 2
Tishreen
FT
Nawair
0 - 3
Al Karamah
Turkey: Super Lig
FT
Galatasaray
2 - 0
Osmanlispor
UAE: President Cup Final
FT
Al Nasr Dubai
0 - 3
Al Wahda Abu Dhabi
UEFA: U17 Championship Final
PEN
Spain (U17)
4 - 1
England (U17)
USA: MLS
FT
New York Red Bulls
1 - 1
Toronto FC
USA: National Womens Soccer League
FT
Boston Breakers (W)
2 - 2
Portland Thorns (W)
Uganda: Premier League
FT
SC Villa
1 - 0
URA
Venezuela: Primera Division Apertura
FT
Zulia
2 - 0
Deportivo Tachira
Venezuela: Segunda Division Apertura Division 2
FT
UCV
0 - 1
Caracas B