Football ResultsTuesday, 7th August 2018

Australia: NPL Northern New South Wales
FT
Newcastle Jets (Youth)
1 - 5
Broadmeadow Magic
Australia: FFA Cup Round of 32
FT
Bentleigh Greens
1 - 0
Wellington Phoenix
AET
Brisbane Roar
0 - 1
Melbourne City
FT
Gold Coast Knights
0 - 1
Newcastle Jets
FT
Hellenic Athletic
3 - 4
Western Sydney
FT
Northcote City
1 - 3
Devonport City
FT
Perth Glory
0 - 1
Melbourne Victory
Brazil: Serie B
FT
Avai
1 - 0
Vila Nova
Brazil: Serie C Group A
FT
Salgueiro
0 - 1
Remo
Brazil: Brasileiro Women
FT
Sao Francisco (W)
0 - 3
Kindermann (W)
CONMEBOL: Copa Sudamericana Stage 2
FT
Penarol
1 - 4
Atletico Paranaense
Colombia: Primera B
FT
Atletico FC
1 - 2
Union Magdalena
Colombia: Primera A Clausura
FT
Jaguares
2 - 0
Leones
Denmark: FA Cup 1st Round
FT
0 - 3
Jammerbugt
FT
Agerbakk/Starup
1 - 2
Naesby
FT
Dollefjelde Musse
2 - 7
B 1908
FT
Fjordager
1 - 5
Middelfart
FT
Foroyar
0 - 6
Hillerod Fodbold
FT
Fuglebakken Kfum
1 - 4
Kjellerup
FT
Herlev
5 - 1
Bronshoj
FT
Herning KFUM
0 - 5
Silkeborg KFUM
FT
Horsholm-Usserod
5 - 0
AB Tarnby
AET
Ledoje-Smorum
3 - 1
Stenlose
FT
Norre Aaby
0 - 6
Tarup-Paarup
FT
Norresundby
1 - 3
Viby
FT
OKS
2 - 4
Marienlyst
FT
Otterup
1 - 3
Hedensted
AET
Skjold Birkerod
2 - 3
B93 Copenhagen
FT
Tjorring
0 - 1
Lyseng
FT
Vordingborg
2 - 3
Tarnby
Ecuador: Division 1 Stage 2
FT
Macara
2 - 1
Deportivo Cuenca
Egypt: Division 1
FT
Al Masry
0 - 2
Al Ahly Cairo
England: National League
FT
Barnet
1 - 1
Braintree
FT
Bromley
2 - 2
Dover Athletic
FT
Chesterfield
3 - 0
Aldershot Town
FT
Dagenham & Redbridge
1 - 2
Maidstone United
FT
Gateshead
2 - 1
Salford City
FT
Halifax Town
2 - 0
Barrow
FT
Hartlepool United
2 - 2
Harrogate Town
FT
Havant & Waterlooville
0 - 0
Boreham Wood
FT
Leyton Orient
1 - 1
Ebbsfleet United
FT
Solihull Motors
1 - 0
Maidenhead
FT
Sutton United
1 - 0
Eastleigh
FT
Wrexham
0 - 0
Fylde
England: National League North
FT
Blyth Spartans
1 - 2
Bradford Park Avenue
FT
Brackley Town
3 - 1
Alfreton Town
FT
Guiseley
0 - 2
Chorley
FT
Kidderminster Harriers
0 - 0
Telford United
FT
Leamington
2 - 0
Boston United
FT
Nuneaton
0 - 0
Hereford United
FT
Southport
1 - 3
Altrincham
FT
Spennymoor Town
2 - 2
Darlington 1883
FT
United Of Manchester
3 - 4
Ashton United
FT
York City
1 - 0
Stockport County
England: National League South
FT
Billericay
1 - 1
Concord Rangers
FT
Chippenham
1 - 0
Slough Town
FT
Dartford
1 - 0
Chelmsford City
FT
Eastbourne Borough
1 - 0
Welling United
FT
Gloucester City
1 - 0
Oxford City
FT
Hampton & Richmond
1 - 2
Hemel Hempstead Town
FT
Hungerford Town
1 - 1
Wealdstone
FT
Torquay United
1 - 0
Bath City
FT
Weston Super Mare
1 - 1
Truro City
FT
Woking
2 - 1
St Albans
England: Football League Trophy Group Stage
FT
Swindon Town
0 - 4
Chelsea (U21)
England: Championship
FT
Middlesbrough
3 - 0
Sheffield United
FT
Nottingham Forest
1 - 1
West Bromwich Albion
Friendly: Friendlies
FT
Borussia Dortmund
1 - 3
Napoli
FT
Liverpool
3 - 1
Torino
Germany: 3. Liga
FT
Aalen
3 - 2
Wurzburger Kickers
FT
Carl Zeiss Jena
0 - 3
Hallescher
FT
Eintracht Braunschweig
1 - 1
Zwickau
FT
Fortuna Koln
0 - 1
Karlsruher
FT
Kaiserslautern
1 - 2
Preussen Munster
Germany: Regional League Northeast
FT
Germania Halberstadt
0 - 1
Rot-Weiss Erfurt
FT
Lokomotive Leipzig
1 - 2
Bischofswerdaer
Germany: Regional League Southwest
FT
08 Homburg
3 - 0
Elversberg
FT
Kickers Offenbach
0 - 1
Mainz 05 II
FT
Pirmasens
2 - 2
Ulm 1846
FT
Steinbach
2 - 1
FSV Frankfurt
FT
Stuttgart II
0 - 3
Saarbrucken
FT
Waldhof Mannheim
4 - 2
Hessen Dreieich
FT
Wormatia Worms
1 - 3
Astoria Walldorf
Iceland: Urvalsdeild
FT
Breidablik
1 - 0
KR Reykjavik
International Tournaments: International Champions Cup
PEN
Chelsea
5 - 4
Lyon
Israel: Toto League Cup
FT
Hapoel Hadera
0 - 4
Maccabi Haifa
FT
Ironi Kiryat Shmona
0 - 1
Bnei Sakhnin
Italy: FA Cup 2nd Round
AET
Lecce
1 - 0
Feralpisalo
Kenya: Division 1
FT
Nakumatt
2 - 1
Gor Mahia
Lithuania: Division 1
FT
Palanga
0 - 1
Zalgiris Kaunas
Lithuania: FA Cup 3rd Round
FT
Atlantas
1 - 3
Stumbras
Malaysia: Challenge Cup Group Stage
FT
Negeri Sembilan
0 - 1
Terengganu II
FT
UKM
5 - 1
Sarawak
Norway: 1. Divisjon
FT
Kongsvinger
6 - 0
Sandnes Ulf
Russia: PFL East
FT
Dinamo Barnaul
3 - 0
Chita
FT
Irtysh Omsk
2 - 0
Zenit Irkutsk
FT
Sakhalin
2 - 1
Sibir II
Singapore: S League
FT
DPMM
1 - 3
Albirex Niigata (S)
South Africa: Premier Soccer League
FT
Kaizer Chiefs
1 - 3
Bidvest Wits
FT
Polokwane City
0 - 2
Mamelodi Sundowns
Sweden: Superettan
FT
Falkenbergs
1 - 1
Orgryte
UEFA: Champions League 3rd Qualifying Round
FT
Astana
0 - 2
Dinamo Zagreb
FT
Benfica
1 - 0
Fenerbahce
FT
Crvena Zvezda
1 - 1
Spartak Trnava
FT
Malmo
1 - 1
MOL Vidi
FT
Qarabag
0 - 1
BATE Borisov
FT
Slavia Praha
1 - 1
Dynamo Kyiv
FT
Standard Liege
2 - 2
Ajax
UEFA: Europa League 3rd Qualifying Round
FT
Pyunik Yerevan
0 - 0
Maccabi Tel Aviv
UEFA: Champions League Women Qualifying Round
FT
Ajax (W)
4 - 1
Wexford Youths (W)
FT
Avaldsnes (W)
3 - 2
Sporting CP (W)
FT
BIIK Kazygurt (W)
2 - 1
Elpides Karditsas (W)
FT
Barcelona FA (W)
2 - 0
Slovan Bratislava (W)
FT
Basel 1893 (W)
4 - 0
Breznica (W)
FT
Gintra Universitetas (W)
1 - 1
Honka (W)
FT
Glasgow City (W)
1 - 2
Anderlecht (W)
FT
Gornik Leczna (W)
12 - 0
Martve (W)
FT
Landhaus Wien (W)
2 - 1
Rigas Futbola Skola (W)
FT
MTK Budapest (W)
6 - 1
Mitrovica (W)
FT
Minsk (W)
6 - 0
Olimpija Ljubljana (W)
FT
NK Osijek (W)
13 - 0
ZFK Dragon 2014 (W)
FT
NSA Sofia (W)
3 - 0
EB/Streymur (W)
FT
Olimpia Cluj (W)
3 - 2
Cardiff Metropolitan (W)
FT
Parnu (W)
2 - 0
Agarista Anenii Noi (W)
FT
SFK 2000 Sarajevo (W)
5 - 0
Vllaznia (W)
FT
Slavia Praha (W)
7 - 2
Atasehir Belediyespor (W)
FT
Spartak Subotica (W)
1 - 0
Maccabi Kiryat Gat (W)
FT
Thor / Ka (W)
2 - 0
Linfield (W)
FT
Zhytlobud Kharkiv (W)
8 - 0
Birkirkara (W)
USA: NASL United Soccer League
FT
Atlanta United II
1 - 1
Ottawa Fury