Football ResultsWednesday, 8th August 2018

Angola: Division 1
FT
Primeiro de Agosto
0 - 0
Recreativo Caala
Australia: NPL Australian Capital Territory
FT
Cooma
2 - 0
Gungahlin United
Australia: NPL Queensland
FT
Brisbane Roar (Youth)
1 - 2
Queensland Lions
Brazil: Serie A
FT
Ceara
1 - 1
Santos
Brazil: Serie B
FT
Paysandu
0 - 4
Ponte Preta
Brazil: Brasileiro Women
FT
Corinthians (W)
3 - 1
Sport Recife (W)
FT
Ferroviaria (W)
2 - 0
Iranduba (W)
FT
Gremio Osasco Audax (W)
1 - 1
Ponte Preta (W)
FT
Rio Preto (W)
3 - 1
Flamengo (W)
FT
Sao Jose (W)
5 - 2
Pinheirense (W)
FT
Vitoria Tabocas (W)
2 - 1
Portuguesa (W)
CONCACAF: CONCACAF League Round of 16
FT
Belmopan Bandits
0 - 1
CD Motagua
FT
Chorrillo
3 - 1
Diriangen
FT
Perez Zeledon
1 - 1
FAS
CONMEBOL: Copa Libertadores Round of 16
FT
Boca Juniors
2 - 0
Libertad
FT
Estudiantes LP
2 - 1
Gremio
Colombia: Primera B
FT
Quindio
1 - 1
Cortulua
Denmark: FA Cup 1st Round
FT
B 1913
0 - 1
Kolding FC
FT
B 73 Slagelse
0 - 2
FC Helsingor
FT
Birkelse
0 - 10
Thisted
FT
CBS Sport
1 - 5
GVI
FT
Dalum
3 - 1
Odder IGF
FT
Djursland
3 - 1
Vatanspor
AET
Fremad Valby
2 - 6
AB Copenhagen
FT
Hirtshals B
0 - 9
Brabrand
FT
Holbaek
0 - 2
HIK Hellerup
FT
Holstebro
0 - 4
Silkeborg
FT
Humlebaek
1 - 4
HB Koge
FT
Karlslunde
0 - 3
Naestved
AET
Nykobing
1 - 0
Lyngby
FT
Ringe
0 - 6
Fredericia
FT
Ringkobing
1 - 5
Skive
PEN
SGI / Sonderris
1 - 2
Sydvest 05
FT
Skovshoved
1 - 4
Frem
PEN
Vejgaard B
3 - 5
Aarhus Fremad
FT
Vildbjerg
0 - 10
Viborg
Egypt: Division 1
FT
Al Assiouty
1 - 1
El Entag El Harby
FT
Al Mokawloon
1 - 2
Misr El Makasa
FT
El Geish
0 - 3
ENPPI
FT
Smouha
0 - 0
Nogoom El Mostakbal
England: National League South
FT
Dulwich Hamlet
2 - 1
East Thurrock United
Finland: Ykkonen
FT
AC Oulu
3 - 1
Klubi-04
Finland: Kakkonen Group A
FT
MIPK
1 - 2
MyPa
Finland: Naisten Liga
FT
TiPS (W)
1 - 2
Ilves Tampere (W)
Friendly: Friendlies
FT
Italy (U20)
4 - 0
San Marino
Friendly: Friendlies
FT
Alaves
2 - 1
Real Sociedad
PEN
Albacete
5 - 6
Levante
FT
Almeria
4 - 0
Melilla
FT
Cagliari
0 - 1
Atletico Madrid
FT
Doxa Katokopias
4 - 1
Anagennisi Derynias
FT
EN Paralimniou
2 - 1
Omonia Nicosia
FT
Ermis
3 - 1
Nea Salamis
FT
Fuenlabrada
3 - 1
Alcorcon
FT
Getafe
0 - 0
Sporting Gijon
FT
Gimnastic
0 - 2
Espanyol
FT
Guijuelo
0 - 0
Villanovense
FT
Huesca
1 - 2
Oviedo
FT
Lamia
1 - 1
Volos NPS
FT
Lugo
1 - 2
Deportivo La Coruna
FT
Malaga
0 - 0
Mallorca
PEN
Osasuna
4 - 5
Lleida Esportiu
FT
Panetolikos
2 - 1
PAS Giannina
FT
Perugia
0 - 0
Spal
FT
Recreativo Huelva
0 - 1
Cordoba
FT
Reus
1 - 0
Girona
FT
Stafford Rangers
0 - 4
Leicester City (U23)
FT
UD Logrones
1 - 0
Numancia
FT
Valladolid
2 - 0
Rayo Vallecano
FT
Villarreal
1 - 1
Zaragoza
Germany: 3. Liga
FT
Energie Cottbus
2 - 2
Unterhaching
FT
Hansa Rostock
3 - 2
Wehen
FT
Osnabruck
2 - 2
1860 Munich
FT
SF Lotte
0 - 2
Sonnenhof Grossaspach
FT
Uerdingen 05
3 - 2
Meppen
Germany: Regional League North
FT
Germania Egestorf/Langreder
1 - 0
Weiche Flensburg
FT
SW Rehden
1 - 2
Drochtersen/Assel
Germany: Regional League Northeast
FT
Altglienicke
1 - 1
Auerbach
FT
Berliner AK 07
0 - 5
Babelsberg 03
FT
Budissa Bautzen
2 - 0
Union Furstenwalde
FT
Optik Rathenow
2 - 3
Viktoria Berlin
FT
Wacker Nordhausen
3 - 0
ZFC Meuselwitz
Germany: Regional League Southwest
FT
Balingen
0 - 0
1899 Hoffenheim II
Iceland: Urvalsdeild
FT
Fjolnir
0 - 0
Keflavik
FT
Grindavik
2 - 1
Vikingur Reykjavik
FT
KA Akureyri
1 - 1
FH Hafnarfjordur
Iceland: 1. Deild
FT
Magni
3 - 1
Selfoss
FT
Vikingur Olafsvik
2 - 2
Haukar
International Tournaments: Suruga Bank Championship
FT
Cerezo Osaka
0 - 1
Independiente
International Tournaments: International Champions Cup
FT
Real Madrid
2 - 1
Roma
International Tournaments: Arab Club Champions Cup 1st Round
FT
Al Quwa Al Jawiya
0 - 1
USM Alger
Israel: Toto League Cup
FT
Ashdod
0 - 3
Hapoel Tel Aviv
FT
Maccabi Petah Tikva
0 - 0
Bnei Yehuda Tel Aviv
Italy: Lega Pro Cup Elimination Group Round
FT
Cuneo
2 - 3
Albissola
FT
Matera
1 - 1
Potenza
FT
Teramo
0 - 0
Fermana
Malaysia: Challenge Cup Group Stage
FT
Penang
0 - 2
ATM
FT
UiTM
2 - 3
Johor Darul Takzim II
Mexico: Copa MX Apertura Group Stage
FT
Club Queretaro
2 - 1
Mineros de Zacatecas
FT
Dorados
0 - 0
Club America
FT
Santos Laguna
1 - 1
Celaya
FT
UNAM Pumas
1 - 3
Necaxa
FT
Venados
0 - 3
Monterrey
Paraguay: Segunda Division
FT
Deportivo Caaguazu
0 - 0
Fulgencio Yegros
FT
Martin Ledesma
1 - 0
General Caballero
FT
RI 3 Corrales
3 - 3
Fernando de la Mora
FT
Rubio Nu
0 - 0
Club River Plate
FT
Sportivo Iteno
1 - 0
2 de Mayo
Peru: Primera Division Apertura
FT
Ayacucho
3 - 1
Sport Huancayo
FT
Sporting Cristal
4 - 0
Academia Cantolao
Philippines: Football League
FT
Kaya
4 - 0
Global FC
Russia: Football National League
FT
Avangard Kursk
1 - 0
Rotor Volgograd
FT
Chertanovo Moscow
1 - 1
Armavir
FT
Mordovia Saransk
3 - 0
Sibir
FT
Olimpiyets Nizhny Novgorod
0 - 0
Luch-Energiya
FT
Shinnik Yaroslavl
0 - 1
Khimki
FT
Spartak Moscow (2)
2 - 1
Fakel Voronezh
FT
Tambov
1 - 2
Krasnodar II
FT
Tom Tomsk
1 - 1
Baltika
FT
Tyumen
1 - 1
Khabarovsk
FT
Zenit St Petersburg II
1 - 4
Dinamo St Petersburg
South Africa: Premier Soccer League
FT
Baroka
2 - 1
Cape Town City
FT
Chippa United
0 - 1
Orlando Pirates
FT
Free State Stars
2 - 1
Maritzburg United
FT
Golden Arrows
0 - 2
Bloem Celtic
FT
Supersport United
1 - 0
Amazulu
South Korea: FA Cup Round of 16
FT
Ansan Mugunghwa
2 - 1
Jeonbuk Motors
FT
Busan I Park
0 - 2
Ulsan Hyundai
AET
Cheonan City
2 - 4
Suwon Bluewings
FT
Daegu
8 - 0
Yangpyeong
FT
Gimhae City
1 - 0
Gyeongju HNP
FT
Incheon United
1 - 2
Mokpo City
FT
Jeonnam Dragons
2 - 1
Chuncheon
FT
Seoul
1 - 2
Jeju United
Thailand: League Cup Quarter Final
FT
Buriram United
4 - 1
Ubon UMT
FT
Chiangrai United
1 - 0
Air Force Central
AET
Chonburi
4 - 6
Bangkok Glass
FT
Nakhon Ratchasima
3 - 1
Ranong United
UEFA: Champions League 3rd Qualifying Round
FT
Celtic
1 - 1
AEK Athens
FT
PAOK
3 - 2
Spartak Moscow
FT
Red Bull Salzburg
3 - 0
Shkendija
USA: NASL United Soccer League
FT
Charlotte Independence
0 - 3
Bethlehem Steel
FT
Tampa Bay Rowdies
0 - 0
Charleston Battery
USA: US Open Cup
FT
Philadelphia Union
3 - 0
Chicago Fire
Venezuela: FA Cup Round of 32
FT
Angostura
2 - 1
AC Mineros
FT
Estudiantes Caracas
1 - 3
Atletico Venezuela
FT
Lala
1 - 1
Monagas
FT
Libertador
0 - 3
Aragua
FT
Llaneros
1 - 2
Portuguesa FC
FT
Margarita
0 - 1
Deportivo Anzoategui
FT
Petare
1 - 4
Caracas
FT
Puerto Cabello
0 - 1
Metropolitanos
FT
Real Frontera
0 - 1
Deportivo Tachira
FT
Titanes
1 - 2
Zulia
FT
ULA FC
1 - 1
Zamora
FT
Urena
2 - 0
Estudiantes FC
FT
Yaracuyanos
1 - 0
Carabobo