Football ResultsSaturday, 16th December 2017

AFC: EAFF Football Championship Final Round
FT
China
1 - 1
North Korea
FT
Japan
1 - 4
South Korea
Albania: Superliga
FT
Lushnja
1 - 3
Skenderbeu Korce
FT
Vllaznia
3 - 2
Kamza
Algeria: Ligue 1
FT
Blida
2 - 3
USM Alger
FT
Hussein Dey
2 - 0
Olympique Medea
FT
Paradou
2 - 0
CS Constantine
FT
USM Bel Abbes
2 - 1
ES Setif
FT
USM El Harrach
1 - 0
Biskra
Australia: A League
FT
Central Coast Mariners
0 - 2
Western Sydney
FT
Newcastle Jets
2 - 1
Adelaide United
FT
Perth Glory
1 - 0
Wellington Phoenix
Australia: W League
FT
Newcastle Jets (W)
3 - 3
Perth Glory (W)
Austria: Bundesliga
FT
Admira Wacker
3 - 1
SCR Altach
FT
Mattersburg
5 - 1
Wolfsberger AC
FT
Red Bull Salzburg
0 - 0
LASK Linz
FT
St Polten
0 - 5
Rapid Vienna
Belgium: Division 1A
FT
Eupen
0 - 0
St Truiden
FT
Kortrijk
2 - 0
Mechelen
FT
Lokeren
1 - 1
Waasland-Beveren
FT
Standard Liege
0 - 0
Gent
Belgium: Division 1B Closing Tournament
FT
Beershot Wilrijk
2 - 1
Union St Gilloise
FT
Westerlo
2 - 3
Cercle Brugge
Belgium: Super League Women
FT
Heist (W)
1 - 3
Standard Liege (W)
Bolivia: Nacional B NB 2017 Play Off Final
FT
Deportivo Kala
1 - 1
Royal Pari Sion
Congo DR: Division 1 East
FT
Virunga
1 - 1
Motema Pembe
Croatia: Prva HNL
FT
Dinamo Zagreb
1 - 0
Cibalia
FT
Istra 1961
1 - 1
NK Osijek
Cyprus: Division 1
FT
APOEL
2 - 1
Nea Salamis
FT
Aris Limassol
0 - 2
Anorthosis Famagusta
FT
Ethnikos Achnas
2 - 2
Omonia Nicosia
Cyprus: Division 2
FT
Digenis Oroklinis
4 - 0
Thoi Lakatamias
FT
Ethnikos Assias
0 - 1
EN Paralimniou
FT
Karmiotissa Polemidion
1 - 2
PAEEK
FT
Omonia Aradippou
1 - 1
Othellos Athienou
FT
Zakakiou
4 - 2
Chalkanoras Idaliou
Cyprus: Division 3
FT
Ahironas Liopetriou
1 - 1
ENAD
FT
Elpida Astromeriti
1 - 2
Ormidias
FT
Eny Digenis Ipsonas
5 - 1
Livadiakos/Salamina
FT
Finikas Agia Marina
2 - 0
Apea Akrotiriu
FT
MEAP Nisou
3 - 0
Pegia 2014
FT
Olympias Limpion
1 - 4
Akritas Chlorakas
England: Premier League
FT
Arsenal
1 - 0
Newcastle United
FT
Brighton Hove Albion
0 - 0
Burnley
FT
Chelsea
1 - 0
Southampton
FT
Leicester City
0 - 3
Crystal Palace
FT
Manchester City
4 - 1
Tottenham Hotspur
FT
Stoke City
0 - 3
West Ham United
FT
Watford
1 - 4
Huddersfield Town
England: Championship
FT
Birmingham City
1 - 2
Queens Park Rangers
FT
Bolton Wanderers
0 - 1
Burton Albion
FT
Brentford
0 - 0
Barnsley
FT
Bristol City
2 - 1
Nottingham Forest
FT
Cardiff City
1 - 0
Hull City
FT
Derby County
2 - 0
Aston Villa
FT
Ipswich Town
2 - 0
Reading
FT
Leeds United
1 - 0
Norwich City
FT
Millwall
2 - 1
Middlesbrough
FT
Preston North End
1 - 0
Sheffield United
FT
Sunderland
1 - 0
Fulham
England: League One
FT
AFC Wimbledon
0 - 4
Wigan Athletic
FT
Blackburn Rovers
2 - 0
Charlton Athletic
FT
Doncaster Rovers
1 - 1
Oldham Athletic
FT
Gillingham
4 - 1
Bristol Rovers
FT
Northampton Town
2 - 1
Walsall
FT
Portsmouth
1 - 0
Bury
FT
Rochdale
0 - 0
Oxford United
FT
Rotherham United
1 - 1
Plymouth Argyle
FT
Scunthorpe United
2 - 2
Milton Keynes Dons
FT
Shrewsbury Town
1 - 0
Blackpool
FT
Southend United
1 - 2
Bradford City
England: League Two
FT
Barnet
2 - 1
Morecambe
FT
Cambridge United
1 - 2
Newport County
FT
Carlisle United
1 - 2
Port Vale
FT
Coventry City
2 - 1
Cheltenham Town
FT
Crewe Alexandra
3 - 0
Crawley Town
FT
Exeter City
2 - 1
Stevenage
FT
Forest Green
0 - 2
Luton Town
FT
Lincoln City
2 - 0
Accrington Stanley
FT
Mansfield Town
0 - 0
Yeovil Town
FT
Notts County
0 - 0
Grimsby Town
FT
Wycombe Wanderers
1 - 0
Chesterfield
England: National League North
FT
Boston United
3 - 2
Southport
FT
Bradford Park Avenue
3 - 4
Tamworth
England: Northern Premier League
FT
Grantham Town
0 - 1
Buxton
FT
Shaw Lane
1 - 1
Witton Albion
England: Southern Premier League
FT
Banbury United
1 - 2
Weymouth
FT
Dorchester Town
6 - 0
St Ives
FT
Dunstable
0 - 6
Basingstoke
FT
Farnborough
5 - 3
Frome
FT
Hitchin
0 - 0
Kettering
FT
Kings Langley
2 - 2
Merthyr Tydfil
FT
Redditch
2 - 2
St Neots
FT
Stratford
1 - 0
Biggleswade Town
England: Isthmian Premier League
FT
Brightlingsea Regent
2 - 2
Staines Town
FT
Burgess Hill Town
0 - 0
Merstham
FT
Enfield Town
3 - 2
Dorking Wanderers
FT
Harlow Town
3 - 2
Folkestone
FT
Harrow Borough
0 - 5
Leiston
FT
Needham Market
1 - 1
Metropolitan Police
FT
Tonbridge Angels
1 - 1
Dulwich Hamlet
FT
Tooting & Mitcham
4 - 1
Thurrock
England: FA Trophy 1st Round
FT
Billericay
3 - 1
Havant & Waterlooville
FT
Braintree
0 - 0
Brackley Town
PEN
Chester City
5 - 4
Fylde
FT
Chorley
1 - 3
Marine
FT
Dartford
1 - 1
Boreham Wood
FT
Dover Athletic
3 - 0
Eastbourne Borough
FT
East Thurrock United
4 - 0
Aldershot Town
FT
Ebbsfleet United
2 - 1
Eastleigh
FT
Hampton & Richmond
1 - 1
Heybridge Swifts
FT
Haringey Borough
1 - 2
Leyton Orient
FT
Hartley Wintney
0 - 2
Bromley
FT
Hendon
2 - 1
Bath City
FT
Kidderminster Harriers
2 - 1
York City
FT
Lancaster City
1 - 3
Stockport County
FT
Leamington
0 - 1
Stourbridge
FT
Nuneaton
0 - 1
Barrow
FT
Sutton United
1 - 0
Truro City
FT
Taunton Town
1 - 4
Bognor Regis
FT
Torquay United
0 - 4
Maidstone United
FT
Warrington Town
0 - 0
Altrincham
FT
Wealdstone
1 - 0
Wingate & Finchley
FT
Whitehawk
1 - 2
St Albans
FT
Woking
0 - 2
Maidenhead
FT
Workington
1 - 0
Hartlepool United
FT
Wrexham
0 - 2
Harrogate Town
FIFA: FIFA Club World Cup Petit Final
FT
Al Jazira
1 - 4
Pachuca
FIFA: FIFA Club World Cup Final
FT
Real Madrid
1 - 0
Gremio
France: Ligue 1
FT
Caen
0 - 0
Guingamp
FT
Dijon
3 - 0
Lille
FT
Montpellier
1 - 3
Metz
FT
Rennes
1 - 4
Paris St Germain
FT
Strasbourg
2 - 1
Toulouse
FT
Troyes
1 - 0
Amiens
France: Ligue 2
FT
Reims
5 - 1
Valenciennes
France: Championnat National
FT
Creteil
2 - 3
Red Star 93
Germany: Bundesliga
FT
Augsburg
3 - 3
Freiburg
FT
Borussia Dortmund
2 - 1
1899 Hoffenheim
FT
Eintracht Frankfurt
2 - 2
Schalke 04
FT
Koln
1 - 0
Wolfsburg
FT
Stuttgart
0 - 1
Bayern Munich
FT
Werder Bremen
2 - 2
Mainz 05
Germany: 2. Bundesliga
FT
Erzgebirge Aue
1 - 1
Heidenheim
FT
Jahn Regensburg
3 - 2
Arminia Bielefeld
FT
Kaiserslautern
1 - 1
Nurnberg
Germany: 3. Liga
FT
Carl Zeiss Jena
4 - 3
Wehen
FT
Hansa Rostock
0 - 3
SF Lotte
FT
Magdeburg
3 - 0
Sonnenhof Grossaspach
FT
Unterhaching
1 - 0
Werder Bremen II
FT
Wurzburger Kickers
2 - 0
Meppen
FT
Zwickau
3 - 2
Chemnitzer
Greece: Super League
FT
AEK Athens
0 - 0
Apollon Smirnis
FT
Kerkyra
1 - 3
Atromitos Athinon
FT
Platanias
0 - 1
PAOK
Greece: Football League
FT
Doxa Dramas
1 - 1
Kissamikos
FT
Karaiskakis
0 - 1
Trikala
FT
Sparti
1 - 0
Panserraikos
Greece: Football League 2 Group 1
FT
Aris Avatou
1 - 1
Apollon Paralimniou
Greece: Football League 2 Group 4
FT
Volos NPS
5 - 0
Digenis Neohoriou
Greece: Football League 2 Group 6
FT
Ialysos
1 - 0
Diagoras Rodou
Greece: Football League 2 Group 7
FT
Tamynaikos
0 - 1
Panargiakos
FT
Triglia Rafinas
1 - 0
Diagoras Agias Parasekvi
Hong Kong: Division 1
FT
Eastern District
3 - 0
Mutual
FT
Wanchai
0 - 5
Wong Tai Sin
Hong Kong: Sapling Cup Group Stage
FT
Kitchee
1 - 0
Guangzhou R&F (U19)
FT
Lee Man
0 - 0
Eastern Salon
India: I League
FT
East Bengal
3 - 2
Churchill Brothers
India: Super League
FT
Delhi Dynamos
1 - 5
Goa
Israel: Division 1
FT
Bnei Sakhnin
2 - 1
Hapoel Akko
FT
Hapoel Ashkelon
0 - 0
Hapoel Haifa
FT
Maccabi Haifa
0 - 2
Bnei Yehuda Tel Aviv
FT
Maccabi Petah Tikva
1 - 1
Ashdod
Italy: Serie A
FT
Internazionale
1 - 3
Udinese
FT
Roma
1 - 0
Cagliari
FT
Torino
1 - 3
Napoli
Italy: Serie B
FT
Avellino
1 - 1
Ascoli
FT
Carpi
1 - 1
Frosinone
FT
Cremonese
1 - 1
Empoli
FT
Palermo
1 - 0
Ternana
FT
Parma
0 - 0
Cesena
FT
Perugia
1 - 3
Bari
FT
Pro Vercelli
0 - 2
Spezia
FT
Virtus Entella
0 - 2
Salernitana
Italy: Lega Pro Divisione Unica Group A
FT
Robur Siena
1 - 0
Prato
Italy: Lega Pro Divisione Unica Group B
FT
Fano Alma Juventus
1 - 0
Fermana
FT
Gubbio
1 - 0
Padova
FT
Mestre
0 - 1
Sudtirol
FT
Ravenna
3 - 1
Santarcangelo
FT
Reggiana
2 - 1
Teramo
FT
Sambenedettese
1 - 1
Triestina
FT
Vicenza
1 - 1
Albinoleffe
Italy: Serie A Women
FT
Bari Pink (W)
3 - 1
AGSM Verona (W)
FT
Brescia (W)
4 - 1
Res Roma (W)
FT
Fiorentina (W)
0 - 0
Mozzanica (W)
FT
Ravenna (W)
0 - 5
Juventus (W)
FT
Sassuolo (W)
0 - 1
Empoli (W)
FT
Valpolizella (W)
0 - 1
Tavagnacco (W)
Japan: L1 League Women Relegation Play Off
FT
Elfen Sayama (W)
0 - 3
Cerezo Osaka (W)
Jordan: FA Cup Semi Final
FT
Al Jazeera Amman
1 - 0
Al Faisaly Amman
Malta: Premier League
FT
Hamrun Spartans
2 - 1
Tarxien Rainbows
FT
Mosta
0 - 1
Valletta
FT
Naxxar Lions
0 - 0
Balzan
FT
Senglea Athletic
3 - 0
Sliema Wanderers
Morocco: Botola Pro
FT
FUS Rabat
0 - 0
Olympique Safi
FT
Rapide Oued Zem
0 - 0
Hassania Agadir
FT
Renaissance Berkane
4 - 0
Racing de Casablanca
Morocco: Elite 2
FT
AS Sale
0 - 0
Kasba Tadla
FT
JSM Laayoune
1 - 0
Wydad Fes
FT
Jeunesse Ben Guerir
0 - 2
Ittihad Khemisset
FT
Youssoufia Berrechid
1 - 0
Rachad Bernoussi
Netherlands: Eredivisie
FT
Heerenveen
1 - 0
NAC Breda
FT
PSV Eindhoven
3 - 0
ADO Den Haag
FT
Roda
0 - 1
VVV Venlo
FT
Twente
1 - 1
Vitesse Arnhem
FT
Willem II
2 - 3
PEC Zwolle
New Zealand: Premiership
FT
Wellington Phoenix II
3 - 1
Wanderers SC
Northern Ireland: NIFL Premiership
FT
Ballinamallard United
0 - 2
Coleraine
FT
Ballymena United
3 - 1
Carrick Rangers
FT
Cliftonville
1 - 0
Glentoran
FT
Dungannon Swifts
0 - 0
Ards
FT
Glenavon
3 - 4
Crusaders
FT
Linfield
3 - 3
Warrenpoint Town
Northern Ireland: NIFL Championship
FT
Dergview
2 - 2
Knockbreda
FT
Harland & Wolff Welders
2 - 0
Loughgall
FT
Institute
2 - 1
Ballyclare Comrades
FT
Larne
2 - 1
Limavady United
FT
PSNI
0 - 3
Newry City
FT
Portadown
6 - 0
Lurgan Celtic
Northern Ireland: NIFL Premier Intermediate
FT
Lisburn Distillery
1 - 2
Armagh City
FT
Moyola Park
2 - 1
Annagh United
FT
Newington Youth Club
1 - 2
Queens University
FT
Portstewart
2 - 1
Donegal Celtic
FT
Sport & Leisure Swifts
2 - 0
Banbridge Town
FT
Tobermore United
1 - 2
Dundela
Oman: Omani Professional Cup Quarter Final
PEN
Al Nahda Club
4 - 3
Saham
FT
Al Shabab Seeb
2 - 0
Al-Salam
FT
Dhofar
2 - 0
Sohar
Philippines: Football League PFL Championship Play Off Final
FT
Ceres
4 - 1
Global FC
Poland: Ekstraklasa
FT
Legia Warszawa
0 - 2
Wisla Plock
FT
Pogon Szczecin
1 - 0
Arka Gdynia
FT
Sandecja Nowy Sacz
2 - 2
Lechia Gdansk
Portugal: Primeira Liga
FT
Estoril
3 - 2
Aves
FT
Sporting Braga
4 - 0
Belenenses
Portugal: LigaPro
FT
Cova de Piedade
1 - 0
Real
FT
Gil Vicente
0 - 0
Academico de Viseu
FT
Guimaraes B
1 - 0
Benfica B
FT
Sporting Braga B
1 - 2
Porto B
FT
Sporting CP B
1 - 0
Varzim
Qatar: Stars Cup Semi Final
FT
Al Gharafa
1 - 0
Umm Salal
FT
Al Rayyan
2 - 0
Al Kharaitiyat
Romania: Liga I
FT
CSU Craiova
2 - 1
CFR Cluj
FT
Concordia
1 - 1
Gaz Metan Medias
Saudi Arabia: Pro League
FT
Al Baten
1 - 2
Al Ittihad Jeddah
FT
Al Taawon
0 - 0
Al Fateh
Scotland: Premiership
FT
Aberdeen
4 - 1
Hibernian
FT
Dundee
3 - 0
Partick
FT
Hamilton Academical
3 - 2
Ross County
FT
Kilmarnock
1 - 0
Motherwell
FT
Rangers
1 - 3
St Johnstone
Scotland: Championship
FT
Inverness CT
1 - 0
Dumbarton
FT
St Mirren
1 - 0
Dunfermline
Scotland: League One
FT
East Fife
1 - 4
Ayr United
FT
Queens Park
1 - 1
Airdrieonians
FT
Stranraer
3 - 0
Forfar Athletic
Scotland: League Two
FT
Annan Athletic
1 - 1
Stirling Albion
FT
Edinburgh City
1 - 2
Stenhousemuir
FT
Montrose
3 - 0
Elgin City
South Africa: Premier Soccer League
FT
Bidvest Wits
0 - 1
Platinum Stars
FT
Chippa United
0 - 1
Polokwane City
FT
Free State Stars
2 - 1
Orlando Pirates
FT
Kaizer Chiefs
1 - 0
Ajax Cape Town
FT
Mamelodi Sundowns
4 - 1
Bloem Celtic
South Africa: National 1st Division
FT
Highlands Park
0 - 0
Cape Town All Stars
FT
Mbombela United
0 - 0
Uthongathi
FT
Richards Bay
2 - 1
Black Leopards
FT
Royal Eagles
4 - 2
Ubuntu Cape Town
FT
Tshakhuma Madzivhadila
3 - 3
Super Eagles
FT
University Of Pretoria
2 - 3
Real Kings
FT
Witbank Spurs
3 - 1
Stellenbosch
Spain: Primera Division
FT
Athletic Club
0 - 0
Real Sociedad
FT
Atletico Madrid
1 - 0
Alaves
FT
Eibar
2 - 1
Valencia
Spain: Segunda Division
FT
Albacete
0 - 0
Zaragoza
FT
Almeria
1 - 0
Cordoba
FT
Osasuna
2 - 2
Numancia
FT
Reus
0 - 0
Granada
FT
Valladolid
3 - 0
La Hoya Lorca
Spain: Segunda B Group 1
FT
Coruxo
2 - 2
San Sebastian de los Reyes
Spain: Segunda B Group 2
FT
Arenas Club
0 - 1
Sporting Gijon B
FT
CD Lealtad
0 - 1
Barakaldo
Spain: Segunda B Group 3
FT
Llagostera
0 - 1
Hercules
FT
Valencia Mestalla
0 - 0
Badalona
Spain: Segunda B Group 4
FT
Ecija
0 - 1
Cartagena
FT
Lorca
1 - 4
Badajoz
Spain: Primera Division Women
FT
Levante (W)
0 - 4
Atletico Madrid (W)
FT
Zaragoza (W)
1 - 3
Valencia (W)
Switzerland: Super League
FT
St Gallen
3 - 2
Sion
FT
Thun
0 - 2
Lugano
Tunisia: Ligue 1
FT
CS Sfaxien
1 - 1
Gabes
FT
Stade Tunisien
2 - 2
Esperance ST
Turkey: Super Lig
FT
Alanyaspor
1 - 1
Sivasspor
FT
Genclerbirligi
0 - 0
Kasimpasa
FT
Trabzonspor
1 - 0
Bursaspor
Turkey: TFF 1 Lig
FT
Boluspor
3 - 0
Eskisehirspor
FT
Gaziantepspor
0 - 0
Denizlispor
FT
Rizespor
4 - 0
Umraniyespor
Turkey: TFF 2 Lig White Group
FT
Hacettepe
1 - 1
Anadolu Selcukluspor
FT
Pendikspor
0 - 1
Fatih Karagumruk
Turkey: TFF 2 Lig Red Group
FT
Inegolspor
1 - 1
Sivas Belediyespor
FT
Sancaktepe Belediye
3 - 1
Mersin Idman Yurdu
FT
Sariyer
2 - 0
Tuzlaspor
Uruguay: Segunda Division Play Off Final
FT
Progreso
2 - 1
Villa Teresa
Wales: Premier League
FT
Aberystwyth Town
7 - 1
Prestatyn Town
FT
Cardiff Metropolitan
1 - 2
Bala Town
FT
Cefn Druids
0 - 2
Bangor City